Znovu a lépe? USA opět vyslaly komando na lov teroristů v Jemenu, sedm jich bylo zabito | info.cz

Články odjinud

Znovu a lépe? USA opět vyslaly komando na lov teroristů v Jemenu, sedm jich bylo zabito

Při útoku amerických speciálních jednotek v Jemenu přišlo o život sedm členů teroristické sítě Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP). Šlo o první takový útok v centrální provincii Marib a podle agentury Reuters dosud žádný nálet proti Al-Káidě nebyl podniknut tak hluboko v jemenském území.

Centrální velitelství amerického letectva v Tampě uvedlo, že teroristy ostřelovali při pozemní akci američtí vojáci, které na místě vysadily vrtulníky, a letectvo zároveň podnikalo přesně mířené údery na předpokládané útočiště vůdců Al-Káidy. Do akce byl povolán také speciální letoun palebné podpory AC-130.

"Cílem tohoto útoku bylo překazit operace AQAP," řekl mluvčí Pentagonu Jeff Davis.

Americké útoky na radikály v Jemenu zesílily poté, co v Bílém domě na začátku roku usedl Donald Trump. Spojené státy se obávají posílení vlivu AQAP. Tuto odnož Al-Káidy považují Spojené státy za velmi nebezpečnou a obávají se jejích útoků na americkém území. Teroristé využívají chaosu, který v Jemenu vyvolává tamní občanská válka.

Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014. Vládní jednotky mají teď pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden. Většina provincie Marib je pod kontrolou vládních sil.

Od jara 2015 pomáhá vládním jednotkám mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií, šíitské povstalce podporuje Írán.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud