Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zopakuje Trump stejnou chybu? Po propuštění vyšetřovatele by jej mohl stihnout Nixonův osud

Zopakuje Trump stejnou chybu? Po propuštění vyšetřovatele by jej mohl stihnout Nixonův osud

Americký prezident Donald Trump opět hrozí propuštěním zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera a koncem šetření ruského vlivu na volby. Pokud by tak učinil, riskuje možná více, než když nechá bývalého šéfa FBI dokončit svoji práci. Podobný krok v minulosti zlomil vaz Richardu Nixonovi.

Trump chce po ministru spravedlnosti Jeffu Sessionsovi, aby ukončil vyšetřování ruského vměšování do prezidentských voleb. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller je podle jeho slov v konfliktu zájmů. Mueller kromě ruského vlivu také prošetřuje, zda se šéf Bílého domu během výkonu funkce nedopustil maření spravedlnosti.

Není to poprvé, co Trump na Muellera, jenž se momentálně snaží u soudu usvědčit bývalého šéfa prezidentovy kampaně Paula Manaforta, útočí. Trump opakovaně naznačoval, že by mohl nechat vyšetřovatele propustit. Ponechme nyní stranou, že takovou věc by Sessions učinit nechtěl, jelikož se dozorování ruské kauzy v minulosti vzdal. Není nic snazšího, než ministra vyměnit.

Trump by se ale v případě takto silné intervence dostal do stejné ligy s Richardem Nixonem. Ten se během vyšetřování aféry Watergate rozhodl zbavit zvláštního žalobce Archibalda Coxe, jehož jako nezávislého vyšetřovatele jmenoval ministr spravedlnosti Elliot Richardson.

Sobotní noc měla ukončit vyšetřování, semlela i prezidenta

„Když byl Elliot Richardson potvrzován v květnu 1973 Senátem jako ministr spravedlnosti, řekl senátnímu výboru pro spravedlnost, že Coxe neodvolá, pokud k tomu nebude důvod v podobě ‚mimořádné neregulérnosti‘. Já učinil ten samý slib v září 1973 během mého potvrzovacího slyšení,“ vzpomíná William Ruckelshaus, jenž na ministerstvu působil jako Richardsonův náměstek.

Okolnosti události, která vešla do dějin pod názvem Masakr sobotní noci, popsali v knize The Final Days novináři Bob Woodward a Carl Bernstein, kteří za práci na Watergate získali Pulitzerovu cenu. Z knihy vyplývá, že když Nixon nabízel Richardsonovi ministerský post, trval na své nevině a deklaroval zájem na nestranném vyšetřování. „Důležitá věc je prezidentství, pokud bude třeba, zachraňte prezidentství před prezidentem. Jestli jsem tou příšerou já, zachraňte zemi,“ pravil Nixon.

Jak skandál během letních měsíců roku 1973 nabobtnal, a objevily se informace o nahrávkách z Bílého domu, jež měly Nixona usvědčit z maření spravedlnosti, prezident změnil názor. Když 12. října odvolací soud nařídil, že Bílý dům musí Coxovi odevzdat inkriminované nahrávky a dokumenty, rozhodl se Nixon jednat.

„Nixon to v tu chvíli nevěděl, ale Masakr sobotní noci se stal stěžejním bodem jeho prezidentství – zásadním pro obvinění, že mařil spravedlnost,“ píší v knize Woodward s Bernsteinem.

„Pane ministře, vrátíte se do zásadní národní krize“

Následovaly dramatické dny vyjednání mezi prezidentovým týmem (v čele s personálním šéfem Alexanderem Haigem) a ministrem spravedlnosti. „Nebojte se. Když na to přijde, nikdy to neudělá. Američané to nebudou tolerovat,“ uklidňoval Richardsona Ruckelshaus. Pravdu měl jen z poloviny – Američané takové jednání tehdy skutečně netolerovali.

Naopak Nixon neváhal zajít do krajnosti. Po osmi dnech nařídil Richardsonovi: „Propusťte Coxe!“ Ministr to odmítl a raději rezignoval, stejně tak Ruckelshaus. To už ale Haig telefonoval šéfovi diplomacie Henrymu Kissingerovi, jenž byl tou dobou na misi v zámoří, že se vrátí do prostředí zásadní národní krize. „Země je uprostřed něčeho, co může být nejvážnější ústavní krizí v historii,“ glosoval dění John Chancellor, moderátor stanice NBC, která jako mnohé jiné připravila speciální zpravodajské bloky.

Následující dny nabraly události spád. Nejvyšší soud nařídil zveřejnit nahrávky dokazující, že prezident a jeho poradci osnovali, jak celý skandál přikrýt. Vyšlo najevo, že některé chybí, jiné postrádají své části, ale také, že vláda platila úpravy Nixonova dovolenkového sídla, zatímco on sám podváděl na daních.

Nixon byl v pasti. Média jej vyzvala k rezignaci a přišel i o podporu Kongresu. Sněmovní výbor pro spravedlnost zahájil slyšení, jež měla vést ke spuštění procesu impeachmentu. Na ten nedošlo. Prezident v srpnu 1974 raději opustil úřad sám.

Čeká Trumpa stejný příběh? Amerika ji jiná, důležité budou volby

Může se nyní historie opakovat? „Pokud prezident Trump Muellera propustí, výsledek může být stejný jako to, čemu čelil Nixon, když donutil Elliota Richardsona a mě rezignovat kvůli odmítnutí odvolat Coxe,“ domnívá se Ruckelshaus.

Amerika 70. let a Amerika roku 2018 jsou však dva odlišné světy. Společnost je rozdělenější, Trump má podporu části konzervativních médií jako je Fox News. O populární televizní tváře se Nixon opřít nemohl. I kdyby se Fox nakonec od nynějšího prezidenta odvrátil, jako to udělal například po summitu s Vladimirem Putinem, je nepravděpodobné, že tak učiní i konspirační média a falešné účty na sociálních sítích, jimž stále naslouchá značné množství voličů.

Trump má navíc stále silnou podporu radikálnějších republikánů v Kongresu. V tomto ohledu bude klíčové, jak dopadnou listopadové volby, během nichž se obmění Sněmovna reprezentantů a třetina Senátu. Nixon tehdy čelil demokratické většině. Pokud by se do stejné situace dostal i Trump, manévrovací prostor na to, aby Muellera propustil a zároveň se vyhnul Nixonovu osudu, by se výrazně zmenšil.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1