Články odjinud

Zopakuje Trump stejnou chybu? Po propuštění vyšetřovatele by jej mohl stihnout Nixonův osud

Zopakuje Trump stejnou chybu? Po propuštění vyšetřovatele by jej mohl stihnout Nixonův osud

Americký prezident Donald Trump opět hrozí propuštěním zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera a koncem šetření ruského vlivu na volby. Pokud by tak učinil, riskuje možná více, než když nechá bývalého šéfa FBI dokončit svoji práci. Podobný krok v minulosti zlomil vaz Richardu Nixonovi.

Trump chce po ministru spravedlnosti Jeffu Sessionsovi, aby ukončil vyšetřování ruského vměšování do prezidentských voleb. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller je podle jeho slov v konfliktu zájmů. Mueller kromě ruského vlivu také prošetřuje, zda se šéf Bílého domu během výkonu funkce nedopustil maření spravedlnosti.

Není to poprvé, co Trump na Muellera, jenž se momentálně snaží u soudu usvědčit bývalého šéfa prezidentovy kampaně Paula Manaforta, útočí. Trump opakovaně naznačoval, že by mohl nechat vyšetřovatele propustit. Ponechme nyní stranou, že takovou věc by Sessions učinit nechtěl, jelikož se dozorování ruské kauzy v minulosti vzdal. Není nic snazšího, než ministra vyměnit.

Trump by se ale v případě takto silné intervence dostal do stejné ligy s Richardem Nixonem. Ten se během vyšetřování aféry Watergate rozhodl zbavit zvláštního žalobce Archibalda Coxe, jehož jako nezávislého vyšetřovatele jmenoval ministr spravedlnosti Elliot Richardson.

Sobotní noc měla ukončit vyšetřování, semlela i prezidenta

„Když byl Elliot Richardson potvrzován v květnu 1973 Senátem jako ministr spravedlnosti, řekl senátnímu výboru pro spravedlnost, že Coxe neodvolá, pokud k tomu nebude důvod v podobě ‚mimořádné neregulérnosti‘. Já učinil ten samý slib v září 1973 během mého potvrzovacího slyšení,“ vzpomíná William Ruckelshaus, jenž na ministerstvu působil jako Richardsonův náměstek.

Okolnosti události, která vešla do dějin pod názvem Masakr sobotní noci, popsali v knize The Final Days novináři Bob Woodward a Carl Bernstein, kteří za práci na Watergate získali Pulitzerovu cenu. Z knihy vyplývá, že když Nixon nabízel Richardsonovi ministerský post, trval na své nevině a deklaroval zájem na nestranném vyšetřování. „Důležitá věc je prezidentství, pokud bude třeba, zachraňte prezidentství před prezidentem. Jestli jsem tou příšerou já, zachraňte zemi,“ pravil Nixon.

Jak skandál během letních měsíců roku 1973 nabobtnal, a objevily se informace o nahrávkách z Bílého domu, jež měly Nixona usvědčit z maření spravedlnosti, prezident změnil názor. Když 12. října odvolací soud nařídil, že Bílý dům musí Coxovi odevzdat inkriminované nahrávky a dokumenty, rozhodl se Nixon jednat.

„Nixon to v tu chvíli nevěděl, ale Masakr sobotní noci se stal stěžejním bodem jeho prezidentství – zásadním pro obvinění, že mařil spravedlnost,“ píší v knize Woodward s Bernsteinem.

„Pane ministře, vrátíte se do zásadní národní krize“

Následovaly dramatické dny vyjednání mezi prezidentovým týmem (v čele s personálním šéfem Alexanderem Haigem) a ministrem spravedlnosti. „Nebojte se. Když na to přijde, nikdy to neudělá. Američané to nebudou tolerovat,“ uklidňoval Richardsona Ruckelshaus. Pravdu měl jen z poloviny – Američané takové jednání tehdy skutečně netolerovali.

Naopak Nixon neváhal zajít do krajnosti. Po osmi dnech nařídil Richardsonovi: „Propusťte Coxe!“ Ministr to odmítl a raději rezignoval, stejně tak Ruckelshaus. To už ale Haig telefonoval šéfovi diplomacie Henrymu Kissingerovi, jenž byl tou dobou na misi v zámoří, že se vrátí do prostředí zásadní národní krize. „Země je uprostřed něčeho, co může být nejvážnější ústavní krizí v historii,“ glosoval dění John Chancellor, moderátor stanice NBC, která jako mnohé jiné připravila speciální zpravodajské bloky.

Následující dny nabraly události spád. Nejvyšší soud nařídil zveřejnit nahrávky dokazující, že prezident a jeho poradci osnovali, jak celý skandál přikrýt. Vyšlo najevo, že některé chybí, jiné postrádají své části, ale také, že vláda platila úpravy Nixonova dovolenkového sídla, zatímco on sám podváděl na daních.

Nixon byl v pasti. Média jej vyzvala k rezignaci a přišel i o podporu Kongresu. Sněmovní výbor pro spravedlnost zahájil slyšení, jež měla vést ke spuštění procesu impeachmentu. Na ten nedošlo. Prezident v srpnu 1974 raději opustil úřad sám.

Čeká Trumpa stejný příběh? Amerika ji jiná, důležité budou volby

Může se nyní historie opakovat? „Pokud prezident Trump Muellera propustí, výsledek může být stejný jako to, čemu čelil Nixon, když donutil Elliota Richardsona a mě rezignovat kvůli odmítnutí odvolat Coxe,“ domnívá se Ruckelshaus.

Amerika 70. let a Amerika roku 2018 jsou však dva odlišné světy. Společnost je rozdělenější, Trump má podporu části konzervativních médií jako je Fox News. O populární televizní tváře se Nixon opřít nemohl. I kdyby se Fox nakonec od nynějšího prezidenta odvrátil, jako to udělal například po summitu s Vladimirem Putinem, je nepravděpodobné, že tak učiní i konspirační média a falešné účty na sociálních sítích, jimž stále naslouchá značné množství voličů.

Trump má navíc stále silnou podporu radikálnějších republikánů v Kongresu. V tomto ohledu bude klíčové, jak dopadnou listopadové volby, během nichž se obmění Sněmovna reprezentantů a třetina Senátu. Nixon tehdy čelil demokratické většině. Pokud by se do stejné situace dostal i Trump, manévrovací prostor na to, aby Muellera propustil a zároveň se vyhnul Nixonovu osudu, by se výrazně zmenšil.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818