Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalství větší než v Sýrii i Jemenu. Násilí v Kongu vyhnalo z domovů 1,7 milionu lidí

Zoufalství větší než v Sýrii i Jemenu. Násilí v Kongu vyhnalo z domovů 1,7 milionu lidí

Kvůli násilí muselo od začátku roku v Kongu opustit své domovy 1,7 milionu obyvatel. V nové zprávě to uvádí Středisko pro monitoring vnitřně vysídlených osob (IDMC). Humanitární krize v Kongu je podle něj horší než ta v Sýrii, Iráku či Jemenu.

Nestabilita a boje soupeřících ozbrojených skupin sužují Kongo už několik let. Situaci loni vyostřilo rozhodnutí prezidenta Josepha Kabily nevyhlásit na konci svého druhého mandátu nové volby, ve kterých už by podle ústavy nesměl kandidovat. Proti tomu se zvedla vlna násilného odporu, tisíce lidí zemřely v centrální provincii Kasai, kde působí protivládní milice Kamwina Nsapu.

„Je to megakrize," uvedla ředitelka Norské rady pro uprchlíky (NRC) v Kongu Ulrika Blomová. "Počet lidí prchajících před násilím je nepředstavitelný, větší než v Sýrii, Jemenu a Iráku," dodala.

Zpráva IDMC uvádí, že v průměru letos ze svých domovů v Kongu uprchlo každý den 5500 lidí. Autoři nárůst zdůvodňují novými ozbrojenými konflikty, vystupňováním současných konfliktů a odkladem prezidentských voleb. Ty by se podle současných plánů mohly uskutečnit v prosinci příštího roku.

V Kongu jsou podle Blomové čtyři miliony vysídlených lidí, sedm milionů se jich potýká s nedostatkem potravin, humanitární pomoc přesto zatím do země příliš neproudí. „Pokud hned nezvýšíme úsilí, nastane hladomor a lidé budou umírat. Závodíme s časem," řekla podle BBC Blomová.

Do Konga zároveň přicházejí uprchlíci z Burundi, Středoafrické republiky a Jižního Súdánu, pro které Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v těchto dnech otvírá dva nové tábory. Podle UNHCR přišlo v posledních 12 měsících do Konga ze jmenovaných států 90.000 lidí, v zemi je tak momentálně přes půl milionu zahraničních běženců.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1