Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalý příběh otce z Newtownu: Na škole mu zabili syna, teď musí dokazovat, že vůbec někdy žil

Zoufalý příběh otce z Newtownu: Na škole mu zabili syna, teď musí dokazovat, že vůbec někdy žil

Leonard Pozner si v hlavě přehrával osudové ráno snad milionkrát. Psal se 14. prosinec 2012 a jako každý všední den odvezl své tři děti do školy. Šestiletý Noah měl na sobě tričko s motivem Batmana. „Miluju tě, měj se dnes krásně,“ řekl táta klučinovi. Ta škola se jmenovala Sandy Hook v Newtownu a v ten den tam dvacetiletý Adam Lanza zastřelil 26 lidí, 20 zastřelených bylo ve věku 6 a 7 let. Noah se stal nejmladší obětí. Dnes bojuje celá jeho rodina s nenávistnými lidmi, kteří jim vyhrožují smrtí. Proč?

Drobné tělo chlapce s velkýma hnědýma očima trefilo několik kulek, zcela mu odtrhly čelist a levou dlaň. Tričko se superhrdinou bylo celé od krve. Dnes se snaží Pozner vidět v tragédii tu světlejší stránku, píše Guardian. „Mohl jsem ten den ztratit tři děti, protože další dvě se nacházely v místnosti, která byla přilehlá k Noahově třídě,“ říká. Ve Spojených státech se podobné masové vraždy stávají, ale střelba v Newtownu patří k těm nejstrašnějším. Leonard Pozner si tehdy myslel, že se dozvěděl o lidech už to nejhorší. Mýlil se.

Jen pár dní po masakru se internetem začaly šířit zprávy o tom, že se masakr nikdy nestal a šlo o podvod. Zmíněné zavražděné děti nikdy neexistovaly. Prezident Obama podle konspirátorů zinscenoval incident společně s hnutím proti zbraním. Tehdy se Pozner nacházel v katatonickém stavu. Když se trochu vzpamatoval a zveřejnil pár fotek svého zemřelého syna, dočkal se zlých reakcí: „Falešné dítě“ , „Nezemřelo“, „Zas*anej lhář“, psali mu nenávistně lidé.

Za posledních pět let obdržel výhružky smrtí a to jen proto, že jeho syn zemřel při masakru ve škole. Popírači události jej vyzývali, aby nechal vykopat chlapcovo tělo a dokázal tak, že je skutečně mrtvý. „Nikdy by mě nenapadlo, že budu muset bojovat za odkaz svého dítěte,“ smutně konstatuje. Jedna žena byla kvůli výhružkám už zatčena. Nejhorší Pozner zažil, když někteří zveřejnili fotku jeho domu na internetu a nahlásili ho u sociálních služeb.

Pozner sám dříve věřil konspiračním teoriím. Když dojížděl z Connecticutu do New Yorku, poslouchal krajně pravicová média. Věřil, že se tak dozví více. Jedním z jeho oblíbenců byl Alex Jones, který působil chytře a neotřele. Právě tento komentátor má na svědomí rozšíření teorie o tom, že masakr na škole Sandy Hook byl podvod. V roce 2013 to naznačil Jones svým posluchačům. Pozner Jonesovi napsal následně email: „Netrpěli jsme už dost? Rád jsem vaši show poslouchal. Teď vím, že váš typ pořadů utváří nenávistné lidi.“

Tehdy dostal od Jonesovy asistentky odpověď, že „Alex nemá pochyby o tom, že v Sandy Hook došlo k opravdové tragédii“. O dva roky později už ve své show mluvil zcela jinak. „Sandy Hook je umělý a absolutně podvodný, jsou tam herci. Z mého pohledu je to celé vytvořené. Na začátku jsem tomu nemohl uvěřit. Věděl jsem, že tam byli herci, ale myslel jsem si, že zabili nějaké skutečné děti. Ale je to jen show. Jak jsou troufalí, že použili herce,“ hlásal v rádiu.  

Konspirační teorie v Americe nejsou ničím novým. Většina Američanů například nevěří závěrům vyšetřování smrti prezidenta Kennedyho. Konspirační teorie se objevují i kolem událostí z 11. září. A konspiracím nahrává i současný prezident Donald Trump. Ostatně jedním z jeho poradců je Setve Bannon, který krajně pravicový web vedl. V roce 2015 byl Trump rovněž hostem právě u Alexe Jonese. Trump přátelsky rozmlouval s mužem, který tvrdil, že vláda sype do vody chemikálie měnící lidi na gaye a zabraňuje jim mít děti. „Chci to uzavřít tím, že vaše reputace je skvělá. Nezklamu vás. Budete velmi, velmi, velmi ohromen,“ řekl mu Trump.

Zástupci školy Sandy Hook už vyzvali Trumpa, aby se k událostem vyjádřil a tak dal najevo svůj nesouhlas s konspirátory, kteří pošlapávají památku obětí masakru. Jones se totiž chlubí tím, jak mu Trump po svém vítězství volal. Odpověď zatím neobdrželi. Pozner řekl, že je mu to jedno. Nechce mít nic společného s Donaldem Trumpem a těmi, kteří ho obklopují.

Jak sám uznává, před strašnými událostmi by například byl ochoten věřit kauze Pizzagate. Tehdy se šířili informace o tom, že je Demokratická strana zapojena do obchodu s lidmi a dějištěm událostí je pizzerie ve Washingtonu. Dnes už se na to dívá jinak a bojuje proti hoaxům a poplašným zprávám. 

„Učebnice dějepisu budou o tomto období mluvit jako době masové deziluze. Nebyli jsme na internet připraveni. Mysleli jsme si, že internet nám přinese samé skvělé věci jako výzkum, medicínu, vědu, společnost dobra. Vše, co jsme dostali, bylo ale zrcadlo společnosti a vidíme, jak mohou být lidé naštvaní, zvrácení a nenávistní,“ říká a dodává, že se to nedá jen ignorovat. Zákonodárci ani policie neví, jak s falešným šířením informací naložit. Často jen radí zprávy ignorovat. „Když jsem ztratil Noaha, probudil jsem se a zjistil, že lidé, kteří šíří tyto informace se zajímají více o to, jak šířit strach než zjistit pravdu. A náklady lidskosti jsou v tomto případě obrovské,“ uzavřel.

  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744