Zpackaný kyberútok, nebo špionomanie? Otázky a odpovědi kolem ruského útoku v Nizozemsku | info.cz

Články odjinud

Zpackaný kyberútok, nebo špionomanie? Otázky a odpovědi kolem ruského útoku v Nizozemsku

Nizozemsko ve čtvrtek obvinilo Rusko z pokusu o hackerský útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která vyšetřuje mimo jiné útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala. Zemi podpořila Severoatlantická aliance (NATO) i Spojené státy. Naopak Moskva se brání a celou věc označila za propagandistickou akci. O co v případu jde? Přinášíme stručný přehled klíčových otázek a odpovědí.

Co se stalo?

Čtvrtek přinesl sérii obvinění vůči ruským špiónům napojených na vojenskou tajnou službu GRU. Kromě Nizozemska se měli agenti pokusit nabourat do systémů britského ministerstva zahraničí nebo antidopingových agentur v americkém Colorado Springs a Kanadě. Spojené státy navíc obvinily sedm pracovníků GRU z kybernetických útoků. Mezi obviněnými jsou čtyři osoby vyhoštěné z Nizozemska kvůli útoku na OPCW.

Akce v Nizozemsku je asi nejvíce zmapovaná. Agenti přijeli do země v dubnu. Jeden z mužů měl u sebe účtenku z taxi, které jej vezlo z ulice, v níž sídlí centrála GRU na moskevské letiště. U dalšího Nizozemci zadrželi telefon, který byl podle záznamů aktivní přímo v centrále vojenské zpravodajské služby.

Jak Rusové plánovali akci provést a co by z toho měli?

Fotografie zveřejněné nizozemským ministerstvem obrany ukazují, že agenti plánovali využít falešné wi-fi sítě ke krádeži hesel zaměstnanců OPCW. Za tím účelem si vypůjčili auto, které zaparkovali poblíž sídla organizace. K dispozici měli také levné americké zařízení, které se na trhu prodává za zhruba 2 tisíce korun. Skrze něj chtěli vysílat signál.

Pokud by se akce podařila, získali by možnost zaměstnance špehovat, krást a ničit data a provádět útoky na IT systémy OPCW. Organizace je pro Rusy zajímavá, jelikož vyšetřuje útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Dvojice skončila v březnu v nemocnici po otravě jedovatým novičokem. Británie z činu viní Moskvu, pro niž byl zběh nepohodlný. Vyšetřovatelé zveřejnili jména a fotografie dvou údajných útočníků, Kreml se od kauzy ale distancuje. Kromě toho OPCW také zkoumá používání chemických zbraní režimem syrského prezidenta Bašára Asada, ruského spojence v Sýrii.

Je to první případ, kdy Rusko mělo stát za hackerskými útoky?

Není. Moskva čelí obviněním z podobných aktivit opakovaně. Minulý rok zkoušeli ruští hackeři nabourat hotelové wi-fi v Evropě a na Blízkém východě, aby mohli špehovat hosty. Za útokem měla stát Kremlem podporovaná skupina Fancy Bear. V dubnu zase FBI a britské Národní kyberbezpečnostní centrum prohlásily, že členové Fancy Bear na dálku ohrožovali tisíce bezdrátových sítí v domech a kancelářích.

Asi nejvíce medializovaným případem byly útoky na servery Demokratického národního výboru (DNC), ústředního orgánu americké Demokratické strany. Podle FBI chtěli Rusové ukrást informace, které by poškodily Hillary Clintonovou, tehdejší soupeřku současného prezidenta USA Donalda Trumpa. Ovlivňování voleb zkoumá tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Ten v červenci obvinil z útoku na DNC 12 Rusů napojených na skupinu Fancy Bear a ruskou vojenskou rozvědku.

Infografika: Tajné služby USA a RuskaInfografika: Tajné služby USA a Ruskaautor: INFO.CZ

V čem je nizozemská kauza jiná než ty předchozí?

Například proti útoku na DNC se liší hlavně neúspěchem. Nizozemská operace byla selháním ruských hackerů, kteří se tentokrát nechali chytit přímo při činu. Na vině je zřejmě odlišný způsob provedení akce. Ten nebyl příliš sofistikovaný, navíc jej útočníci neměli vyzkoušený.

Rusko, podobně jako například Írán nebo Severní Korea, obvykle upřednostňuje při nabourávání do systému užívání phishingu. Prostřednictvím nevyžádaných e-mailů, které vypadají jako zpráva od důvěryhodné instituce (například banky) se snaží vylákat z nepozorných uživatelů přístupové údaje. Případně ovládnou jejich počítače skrze infikované přílohy obsahující malware.

Jak na obvinění reagovalo Rusko?

Moskva nařčení z útoků na OPCW stejně jako v ostatních podobných případech popírá. Nizozemská obvinění jsou podle Moskvy další zinscenovanou propagandistickou akcí, která zavání špionomanií. Současné události prezentuje jako vážné poškozování vzájemných vztahů. Ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že Nizozemci chtějí připravit půdu pro rozhodnutí OPCW nakloněná Západu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud