Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zpackaný kyberútok, nebo špionomanie? Otázky a odpovědi kolem ruského útoku v Nizozemsku

Zpackaný kyberútok, nebo špionomanie? Otázky a odpovědi kolem ruského útoku v Nizozemsku

Nizozemsko ve čtvrtek obvinilo Rusko z pokusu o hackerský útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která vyšetřuje mimo jiné útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala. Zemi podpořila Severoatlantická aliance (NATO) i Spojené státy. Naopak Moskva se brání a celou věc označila za propagandistickou akci. O co v případu jde? Přinášíme stručný přehled klíčových otázek a odpovědí.

Co se stalo?

Čtvrtek přinesl sérii obvinění vůči ruským špiónům napojených na vojenskou tajnou službu GRU. Kromě Nizozemska se měli agenti pokusit nabourat do systémů britského ministerstva zahraničí nebo antidopingových agentur v americkém Colorado Springs a Kanadě. Spojené státy navíc obvinily sedm pracovníků GRU z kybernetických útoků. Mezi obviněnými jsou čtyři osoby vyhoštěné z Nizozemska kvůli útoku na OPCW.

Akce v Nizozemsku je asi nejvíce zmapovaná. Agenti přijeli do země v dubnu. Jeden z mužů měl u sebe účtenku z taxi, které jej vezlo z ulice, v níž sídlí centrála GRU na moskevské letiště. U dalšího Nizozemci zadrželi telefon, který byl podle záznamů aktivní přímo v centrále vojenské zpravodajské služby.

Jak Rusové plánovali akci provést a co by z toho měli?

Fotografie zveřejněné nizozemským ministerstvem obrany ukazují, že agenti plánovali využít falešné wi-fi sítě ke krádeži hesel zaměstnanců OPCW. Za tím účelem si vypůjčili auto, které zaparkovali poblíž sídla organizace. K dispozici měli také levné americké zařízení, které se na trhu prodává za zhruba 2 tisíce korun. Skrze něj chtěli vysílat signál.

Pokud by se akce podařila, získali by možnost zaměstnance špehovat, krást a ničit data a provádět útoky na IT systémy OPCW. Organizace je pro Rusy zajímavá, jelikož vyšetřuje útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Dvojice skončila v březnu v nemocnici po otravě jedovatým novičokem. Británie z činu viní Moskvu, pro niž byl zběh nepohodlný. Vyšetřovatelé zveřejnili jména a fotografie dvou údajných útočníků, Kreml se od kauzy ale distancuje. Kromě toho OPCW také zkoumá používání chemických zbraní režimem syrského prezidenta Bašára Asada, ruského spojence v Sýrii.

Je to první případ, kdy Rusko mělo stát za hackerskými útoky?

Není. Moskva čelí obviněním z podobných aktivit opakovaně. Minulý rok zkoušeli ruští hackeři nabourat hotelové wi-fi v Evropě a na Blízkém východě, aby mohli špehovat hosty. Za útokem měla stát Kremlem podporovaná skupina Fancy Bear. V dubnu zase FBI a britské Národní kyberbezpečnostní centrum prohlásily, že členové Fancy Bear na dálku ohrožovali tisíce bezdrátových sítí v domech a kancelářích.

Asi nejvíce medializovaným případem byly útoky na servery Demokratického národního výboru (DNC), ústředního orgánu americké Demokratické strany. Podle FBI chtěli Rusové ukrást informace, které by poškodily Hillary Clintonovou, tehdejší soupeřku současného prezidenta USA Donalda Trumpa. Ovlivňování voleb zkoumá tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Ten v červenci obvinil z útoku na DNC 12 Rusů napojených na skupinu Fancy Bear a ruskou vojenskou rozvědku.

Infografika: Tajné služby USA a RuskaInfografika: Tajné služby USA a Ruskaautor: INFO.CZ

V čem je nizozemská kauza jiná než ty předchozí?

Například proti útoku na DNC se liší hlavně neúspěchem. Nizozemská operace byla selháním ruských hackerů, kteří se tentokrát nechali chytit přímo při činu. Na vině je zřejmě odlišný způsob provedení akce. Ten nebyl příliš sofistikovaný, navíc jej útočníci neměli vyzkoušený.

Rusko, podobně jako například Írán nebo Severní Korea, obvykle upřednostňuje při nabourávání do systému užívání phishingu. Prostřednictvím nevyžádaných e-mailů, které vypadají jako zpráva od důvěryhodné instituce (například banky) se snaží vylákat z nepozorných uživatelů přístupové údaje. Případně ovládnou jejich počítače skrze infikované přílohy obsahující malware.

Jak na obvinění reagovalo Rusko?

Moskva nařčení z útoků na OPCW stejně jako v ostatních podobných případech popírá. Nizozemská obvinění jsou podle Moskvy další zinscenovanou propagandistickou akcí, která zavání špionomanií. Současné události prezentuje jako vážné poškozování vzájemných vztahů. Ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že Nizozemci chtějí připravit půdu pro rozhodnutí OPCW nakloněná Západu.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1