Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zpravodaj Blesku u ukázek Trumpovy zdi. „Víc toho nepostaví,” míní místní

Zpravodaj Blesku u ukázek Trumpovy zdi. „Víc toho nepostaví,” míní místní

Osm bytelných bloků o výšce bezmála deset metrů vztyčili dělníci v posledních dnech na hranici s Mexikem nedaleko San Diega. Každý má jiné vlastnosti a brzy se má rozhodnout, který bude nejvíc vyhovovat záměrům amerického prezidenta Donalda Trumpa postavit neprodyšnou zeď mezi USA a jeho jižním sousedem. U jejich stavby byl i zpravodaj Blesku.

Donald Trump si staví pomník. Zeď na hranici s Mexikem má zamezit přílivu nelegálních migrantů a drog do Spojených států. Ve skutečnosti je to zatím jen demonstrace síly ze strany amerického prezidenta. A novináři i obyvatelé žijící v bezprostřední blízkosti se shodují, že jsou to vyhozené peníze a že zeď stejně nikdy stát nebude.

„Prototypy se staví jen proto, aby Trump mohl říct, že něco udělal. Jediné, co udělá, je stavba těchto modelů. Možná sem přijede, udělá si fotku a řekne, že to dokázal. Ale nemyslím si, že by nějakou zeď postavil,“ uvedla na místě Maria Teresa Fernandez, lidskoprávní pracovnice, která už téměř 20 let dokumentuje dění kolem americko-mexického pohraničí. Na stavbu podle ní nejsou peníze ani vůle politiků.

Za posun od slov k činům označil Trump datum 26. září, kdy v oblasti Otay Mesa, asi půl hodiny cesty jihovýchodně od San Diega, začala stavba osmičky zmíněných vzorků. Reportér Blesku se na místo vypravil v polovině října v doprovodu americké pohraniční stráže (US Border Patrol).

Celý článek čtěte na webu Blesk.cz.