Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zrůda z bažin, blbá Ivanka i slovinská semetrika: Kdo jsou ženy kolem Donalda Trumpa?

Zrůda z bažin, blbá Ivanka i slovinská semetrika: Kdo jsou ženy kolem Donalda Trumpa?

Kniha Michaela Wolffa o zákulisí Bílého domu v časech Donalda Trumpa Fire and Fury odhaluje mimo jiné podrobnosti o postavení žen na dvoře amerického prezidenta. Ani jedna z nich z tohoto popisu nevychází dobře.

„Události, které se odehrávají v Bílém domě, jsou pro celou Ameriku doslova infekční,“ tvrdí publicistka Erin Ryanová, která pro Daily Beast shromáždila roztroušené zmínky, které kniha Fire and Fury obsahuje. Ryanová, která o Bílém domě v éře Donalda Trumpa mluví jako o Trumplandu tvrdí, že autor Michael Wolff poskládal obraz, ve kterém ženy hrají podivnou roli. Na jedné straně jsou stíhány posměšky a ústrky. Současně ale Trumpa ovlivňují možná daleko víc, než je na první pohled zřejmé.

Ivanka: Mocná a blbá polovinka „Jarvanky“

Trumpova dcera Ivanka je dlouhodobě považována za jednu z nejvlivnějších osob v Bílém domě. Podle Wolffa je Ivanka „skutečnou manželkou Donalda Trumpa.“ Autor knihy Fire and Fury nemá na mysli nějaký incestní vztah, jen tímto konstatováním popisuje skutečnost, že Ivanka hraje v Bílém domě roli, která dříve přináležela prvním dámám.

„Svou roli si Ivanka uzurpovala na účet své nevlastní matky Melanie,“ shrnuje publicistka Erin Ryanová z Daily Beast. Podle Ryanové Ivanka neustále zkouší, jak daleko může ve své mocenské expanzi zajít, aniž by ji někdo obrazně řečeno klepl přes prsty.

Podle svědectví z Bílého domu své pravomoci ale tak docela nezvládá. Wolff popisuje, jak Ivanka Trumpová pobíhá s telefonem v ruce po Bílém domě a vykřikuje, že „už neví, co s tím průserem udělat.“

Podle knihy Fire and Fury se Ivanka a její manžel Jared Kuschner stali jakousi dvojjedinou bytostí, o které se posměšně mluví jako o „Jarvance.“ Snem Ivanky Trumpové je, že se jednoho dne stane první prezidentkou Spojených států. Proto se jí velice dotklo, když o ní někdejší důvěrník Donalda Trumpa Steve Bannon prohlásil, že je „blbá.“ Někdo blbý se totiž nemůže stát americkým prezidentem, trápí prý Ivanku.

Kellyane: Zrůda z bažin, která Tumpa hecuje

Někdejší šéfka Trumpovy volební kampaně Kellyane Conwayová bývá v médiích zobrazována jako obětavá matka čtyř dětí, která si vzala za úkol krotit prezidentovy neukočírovatelné nálady a žehlit dopady jeho excesů. Z knihy Michaela Wolffa Fire and Fury vychází Conwayová ve výrazně horším světle.

Podle Wolffa událost z minulého února, kdy se fotografům povedlo Conwayovou zachytit, jak se pohodlně rozvaluje na pohovce v Oválné pracovně, nebyla jedinou příležitostí, kdy Kellyanne nebyla tak docela na výši svého postavení prezidentovy klíčové poradkyně.

„Je zlomyslná a pomstychtivá. Trumpa štve proti ostatním lidem v Bílém domě,“ tvrdí Erin Ryanová na základě Wolffovy knihy i svých vlastních důvěrných informací.

Přímo v Bílém domě prý o Conwayové mluví jako o „zrůdě z bažin,“ která netouží po ničem víc než se „neustále natřásat před fotografy.“

Erin Ryanová upozorňuje, že postavení Kellyanne Conwayové bude v Bílém domě posilovat. Důvod? „Je k prezidentovi loajální až za úroveň ubohého patolízalství.“

Melanie: Semetrika, před kterou se každý chce schovat

Suchá nit nezůstává ani na první dámě, původem Slovince Melanii Trumpové. Wolff ve své knize Fire and Fury tvrdí, že okamžik, kdy se Trump stal americkým prezidentem, byl nejčernějším dnem v Melaniině životě. Frustraci ze života pod neustálým dohledem se Melanii údajně nikdy nepovedlo překonat.

Záhy také podlehla v boji o vliv na Donalda Trumpa své nevlastní dceři Ivance. V současném „Trumplandu“ zastává roli klasické semetriky, jejíchž výstupů se každý bojí. Utíká před nimi i sám Donald Trump. Pokud třetinu svého dosavadního výkonu prezidentské funkce strávil po golfových resortech, je to podle Erin Ryanové proto, že do nich utíká před svou věčně nenaloženou a svárlivou chotí.

Odvrácenou stránkou této únikové strategie ovšem je, že se poměrně často Donalda Trumpa prostě a jednoduše nedaří sehnat ve chvíli, kdy by bylo zapotřebí jeho rozhodnutí.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744