Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Ztratil jsem víru v lidstvo.“ Ojedinělý pohled do světa lidí, kteří se probírají špínou na Facebooku

„Ztratil jsem víru v lidstvo.“ Ojedinělý pohled do světa lidí, kteří se probírají špínou na Facebooku

Facebook vůbec poprvé otevřel novinářům berlínské centrum, v němž pracují lidé hlídající nezávadnost obsahu sociální sítě. Lidé v něm kontrolují příspěvky uživatelů a případně odstraňují ty, které obsahují rasismus či násilí. Práce ji přitom často psychicky náročná.

„Vzpomínám si na první video se setnutím hlavy. Vypnula jsem ho, šla ven a plakala. Ale to bylo jen jednou, když jsme na to nebyli zvyklí, nyní už to není tak hrozné,“ popisuje jedna ze zaměstnankyň.

Novináři měli možnost mluvit se třemi vybranými lidmi, kteří v centru pracují alespoň jeden rok. Celkem jich v Berlíně hlídá obsah Facebooku 650. Jejich úkolem není jen mazat nežádoucí videa, ale také varovat, pokud mají podezření například na sebepoškozování uživatelů. Ukázalo se, že zabránili i několika sebevraždám.

Centrum je pro sociální síť nyní ještě důležitější. Německý parlament nedávno schválil přísné podmínky pro provozovatele. Ti musí bezprostředně odstranit nelegální obsah. Týká se to nejen násilí, ale například popírání holokaustu, podněcování k nenávisti či rasistických projevů. Pokud společnost pravidla poruší, hrozí jí pokuta až 50 milionů eur (v přepočtu asi 1,3 miliardy korun).

Facebook nedávno schytal kritiku za podmínky, v nichž lidé z berlínského centra pracují. Bývalí zaměstnanci společnosti Arvato, která službu pro Facebook zajišťuje, si stěžovali, že se firma dostatečně nepostarala o jejich těžce zkoušené psychické zdraví.

„Jako lídr týmu nevím, jestli někdo potřebuje moji podporu,“ bránil se jeden z pracovníků. Jeho kolegyně mu přitakala. „Nikdo neumí číst myšlenky. Podpora tu už nějakou dobu je,“ řekla. Na stěnách uvnitř budovy jsou například samolepky s kontaktními informacemi na psychology.

Kanceláře v berlínském centru se nijak neliší od klasických místností ve velkých korporacích. V jedné místnosti je asi 60 lidí. K dispozici mají například lekce jógy nebo člověka, se kterým mohou probrat své problémy.

Nově příchozí zaměstnanci mají týden na adaptaci. Na ně navazuje několikatýdenní výcvikový program. Než vstoupí do ostrého provozu, „stínují“ zkušenější zaměstnance.

Přestože na první pohled podmínky nevypadají nikterak strašidelně, práce na člověku přeci jen zanechá stopy. A tak i od těch ostřílenějších kontrolorů slyšíte: „Víru v lidstvo už nemám takřka žádnou.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744