Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zuckerberg přistižený při lži: Cambridge Analytica nesmazala data uživatelů ani po volbách v USA

Zuckerberg přistižený při lži: Cambridge Analytica nesmazala data uživatelů ani po volbách v USA

Nad výpovědí šéfa Facebooku před výbory amerického Kongresu se vznášejí pochybnosti. Mark Zuckerberg prohlásil, že Facebook nařídil společnosti Cambridge Analytica smazat data, která získala bez vědomí jeho uživatelů. Ačkoli Zuckerberg tvrdil, že mu datový šéf společnosti likvidaci informací potvrdil, nové dokumenty nasvědčují o opaku.

Facebook selhal v tlaku na společnost Cambridge Analytica, když ji nedonutil smazat modely osobností jednotlivých uživatelů, která využila především k lepšímu cílení kampaně před prezidentskými volbami v USA. Nasvědčují tomu uniklé e-maily, které má k dispozici britský list The Guardian.

Korespondence navíc vrhá stín pochybnosti na výpověď zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga před výbory amerického Kongresu. Zuckerberg v Senátu tvrdil, že Facebook nařídil firmě smazání dat, která získala bez vědomí uživatelů. Celkem mohlo jít až o 87 milionů lidí. „Datový šéf nám řekl, že to udělali,“ prohlásil majitel sociální sítě.

O den později navíc odpovídal na dotaz ve Sněmovně reprezentantů ohledně smazání závěrů, které z dat Cambridge Analytica vyvodila, tedy oněch osobnostních modelů. „V roce 2015, když jsme se o tom prvně dozvěděli, požadovali jsme po vývojáři aplikace a firmě, které data prodal, aby je smazali. Ujistili nás, že tak provedli,“ pravil Zuckerberg.

720p 360p
Proč: Facebook a data, která na vás má

To však neodpovídá korespondenci, kterou Facebook vedl s Cambridge Analytica od prosince 2015. V ní sice skutečně tlačí na smazání dat, firma jej o něm ale neujistila. Napsala jen, že data nebyla dostatečně efektivní.

Mlžila i dál. „Rádi to uděláme, pokud nám Facebook potvrdí, že to celou věc vyřeší,“ napsal datový šéf Cambridge Analytica Alex Tyler v odpovědi na žádost, aby společnost vysvětlila, co udělala pro smazání dat. Oficiální potvrzení o vymazání údajů a osobnostních modelů do dubna 2017 Facebook nedostal.

Že Cambridge Analytica data nesmazala, potvrdili Guardianu i její bývalí zaměstnanci. Ti prohlásili, že informace nebyly v centrální databázi, nýbrž uložené na skrytém místě na serveru. Přístup k nim měl jen úzký okruh osob, který věděl, kde je najít.

Skandál kolem firmy Cambridge Analytica propukl letos v březnu poté, co britská televizní stanice Channel 4 odhalila, jaké praktiky společnost využívá. Pomocí aplikace vyvinuté moldavským psychologem Aleksanderem Koganem získala data desítek milionů uživatelů Facebooku a vytvořila z nich jejich osobnostní profily. Díky nim mohla lépe zacílit kampaň před prezidentskými volbami v USA a pomoci Donaldu Trumpovi do Bílého domu. Volby ovlivňovala i v jiných státech, údajně také v Česku.

Cambridge Analytica minulý týden oznámila, že v důsledku aféry ztratila řadu zákazníků a ukončila svoji činnost. Kauza citelně zasáhla také Facebook. Ten se za kauzu omluvil a sbílil, že zavede taková opatření, která data jeho uživatelů ochrání.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1