Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zuma po devíti letech odchází. Seznamte se s jeho nástupcem – má miliardový majetek a miluje rychlá auta

Zuma po devíti letech odchází. Seznamte se s jeho nástupcem – má miliardový majetek a miluje rychlá auta

Jihoafrická republika má nového prezidenta. 65letý Cyril Ramaphosa, dosavadní viceprezident, ve funkci nahrazuje Jacoba zumu, který včera po devíti letech vlády a sérii skandálů ustoupil tlaku a s okamžitou platností rezignoval. Ramaphosa byl dnes do funkce zvolen místo něj. Kdo je bývalý odborářský předák a vyjednávač o konci apartheidu? A jak chce bojovat s korupcí?

- Ramaphosa je veteránem hnutí za ukončení apartheidu v JAR, začátkem 90. let vyjednával s tehdejší vládnoucí bělošskou Národní stranou a jejím zástupcem Roelfem Meyerem o mírovém předání moci. Zasadil se též o propuštění Nelsona Mandely z vězení v roce 1990.

- Již v 80. letech stál za vzestupem černošského odborového svazu Národní svaz horníků (NUM), který tehdy sdružoval na 300.000 členů a jenž vedl od roku 1982 do června 1991. To se stal generálním tajemníkem tehdy ještě opoziční ANC, kterým byl až do prosince 1997.

- Od května 1994 do konce roku 1997 byl pak poslancem a šéfem Ústavodárného shromáždění, jehož úkolem bylo vypracovat definitivní podobu ústavy (ta byla přijata v roce 1996).

- V roce 1997 se chtěl jako chráněnec Nelsona Mandely stát šéfem ANC, to se mu ale nepovedlo, předsedou se tehdy stal pozdější prezident Thabo Mbeki. Ramaphosa pak politiku na čas opustil.

- Vrhl se na podnikání a stal se jedním z nejbohatších jihoafrických podnikatelů a symbolem „černošského kapitalismu“. Jeho majetek je odhadován na 450 milionů dolarů.

- Ramaphosa stál v čele holdingu Shanduka, zasedal ve správní radě banky Standard, byl šéfem telefonního operátora MTB nebo nakoupil licence na provozování všech restaurací McDonald´s v zemi.

- Do politiky se vrátil v roce 2012, kdy se stal místopředsedou ANC. O dva roky později byl již viceprezidentem a od loňska je šéfem ANC.

- „Jeho vášní je politika, podnikání bylo jen způsobem, jak se k ní vrátit,“ napsal novinář Roy Hartley v knize „Ramaphosa - člověk, který chce být králem“.

- Některé jeho kroky v podnikání byly ale kritizovány. Například když byl v roce 2012 členem představenstva britské těžební společnosti Lonmin, požádal policii o potlačení stávky v platinovém dole Marikana na severu země, což vyústilo v 34 mrtvých. Šlo o nejkrvavější rozehnání protestů v JAR za posledních několik desetiletí, za násilné rozehnání stávky nebyl nikdo (ani Ramaphosa) potrestán.

- Matamela Cyril Ramaphosa je znám jako milovník rychlých aut, dobrého vína, pstruhového rybaření a farmaření. Narodil se 17. listopadu 1952 v Sowetu, předměstí největšího jihoafrického velkoměsta Johannesburgu. V mládí byl militantním studentem, v roce 1974 byl zatčen a strávil 11 měsíců na samotce ve vězení.

- Později vystudoval práva, vrhl se ale na práci odboráře, což byla tehdy legální možnost, jak protestovat proti apartheidu. V roce 1982 stál u zrodu Národního svazu horníků (NUM), známým se stal v roce 1987, kdy organizoval velkou stávku horníků.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1