Zuma po devíti letech odchází. Seznamte se s jeho nástupcem – má miliardový majetek a miluje rychlá auta | info.cz

Články odjinud

Zuma po devíti letech odchází. Seznamte se s jeho nástupcem – má miliardový majetek a miluje rychlá auta

Jihoafrická republika má nového prezidenta. 65letý Cyril Ramaphosa, dosavadní viceprezident, ve funkci nahrazuje Jacoba zumu, který včera po devíti letech vlády a sérii skandálů ustoupil tlaku a s okamžitou platností rezignoval. Ramaphosa byl dnes do funkce zvolen místo něj. Kdo je bývalý odborářský předák a vyjednávač o konci apartheidu? A jak chce bojovat s korupcí?

- Ramaphosa je veteránem hnutí za ukončení apartheidu v JAR, začátkem 90. let vyjednával s tehdejší vládnoucí bělošskou Národní stranou a jejím zástupcem Roelfem Meyerem o mírovém předání moci. Zasadil se též o propuštění Nelsona Mandely z vězení v roce 1990.

- Již v 80. letech stál za vzestupem černošského odborového svazu Národní svaz horníků (NUM), který tehdy sdružoval na 300.000 členů a jenž vedl od roku 1982 do června 1991. To se stal generálním tajemníkem tehdy ještě opoziční ANC, kterým byl až do prosince 1997.

- Od května 1994 do konce roku 1997 byl pak poslancem a šéfem Ústavodárného shromáždění, jehož úkolem bylo vypracovat definitivní podobu ústavy (ta byla přijata v roce 1996).

- V roce 1997 se chtěl jako chráněnec Nelsona Mandely stát šéfem ANC, to se mu ale nepovedlo, předsedou se tehdy stal pozdější prezident Thabo Mbeki. Ramaphosa pak politiku na čas opustil.

- Vrhl se na podnikání a stal se jedním z nejbohatších jihoafrických podnikatelů a symbolem „černošského kapitalismu“. Jeho majetek je odhadován na 450 milionů dolarů.

- Ramaphosa stál v čele holdingu Shanduka, zasedal ve správní radě banky Standard, byl šéfem telefonního operátora MTB nebo nakoupil licence na provozování všech restaurací McDonald´s v zemi.

- Do politiky se vrátil v roce 2012, kdy se stal místopředsedou ANC. O dva roky později byl již viceprezidentem a od loňska je šéfem ANC.

- „Jeho vášní je politika, podnikání bylo jen způsobem, jak se k ní vrátit,“ napsal novinář Roy Hartley v knize „Ramaphosa - člověk, který chce být králem“.

- Některé jeho kroky v podnikání byly ale kritizovány. Například když byl v roce 2012 členem představenstva britské těžební společnosti Lonmin, požádal policii o potlačení stávky v platinovém dole Marikana na severu země, což vyústilo v 34 mrtvých. Šlo o nejkrvavější rozehnání protestů v JAR za posledních několik desetiletí, za násilné rozehnání stávky nebyl nikdo (ani Ramaphosa) potrestán.

- Matamela Cyril Ramaphosa je znám jako milovník rychlých aut, dobrého vína, pstruhového rybaření a farmaření. Narodil se 17. listopadu 1952 v Sowetu, předměstí největšího jihoafrického velkoměsta Johannesburgu. V mládí byl militantním studentem, v roce 1974 byl zatčen a strávil 11 měsíců na samotce ve vězení.

- Později vystudoval práva, vrhl se ale na práci odboráře, což byla tehdy legální možnost, jak protestovat proti apartheidu. V roce 1982 stál u zrodu Národního svazu horníků (NUM), známým se stal v roce 1987, kdy organizoval velkou stávku horníků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud