„Zvládneme to,“ napsala německá politička po útoku v Münsteru. Za tweet se omluvila | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Zvládneme to,“ napsala německá politička po útoku v Münsteru. Za tweet se omluvila

„Zvládneme to,“ napsala německá politička po útoku v Münsteru. Za tweet se omluvila

Přední politička protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Beatrix von Storchová se dnes omluvila za to, že spojila nedávný útok v Münsteru s islámským terorismem. Čin přitom spáchal rodilý Němec s psychickými problémy. Ani v omluvě nezapomněla Von Storchová zkritizovat migrační politiku německé kancléřky Angely Merkelové. 

Bezprostředně po sobotním útoku v centru západoněmeckého Münsteru místopředsedkyně frakce AfD v německém parlamentu von Strochová na twitteru zjevně ironicky zveřejnila větu „Zvládneme to“, která je symbolem vstřícné politiky kancléřky Angely Merkelové v migrační krizi. Později politička AfD dodala, že za útokem stojí "napodobitel islámského teroru". „Islám znovu udeří. Otázkou není jestli, ale kdy,“ napsala.

Za svůj příspěvek si vysloužila v uplynulých dnech kritiku. Například bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) von Storchovou vyzvala, aby se vzdala svého poslaneckého mandátu. „Kdo takovou událost takovým způsobem zneužije jako paní von Storchová, nemá v parlamentu v Německu co pohledávat,“ uvedl generální tajemník CSU Markus Blume. Političku AfD kritizovali i zástupci dalších parlamentních stran.

Dnes se von Storchová na facebooku omluvila. „Svým tweetem k Münsteru jsem udělala chybu a je mi to líto. V nevhodnou dobu, když ještě nebyla potvrzena fakta, jsem vyjádřila falešné podezření,“ uvedla politička. Zároveň však dodala, že nechce být jako německá kancléřka Angela Merkelová, „která nikdy nepřizná svou chybu“ a dodnes zůstává u svého „Zvládneme to“.

Osmačtyřicetiletý Němec Jens R. v sobotu najel vozem do lidí v historickém jádru Münsteru. Zabil dva lidi a zhruba dvě desítky dalších zranil. Motiv činu muže, který po útoku spáchal sebevraždu, policisté zatím neznají, předpokládají ale, že trpěl psychickými problémy. V ohrožení života zůstává podle posledních informací stále jedna oběť útoku.

Von Storchová, která pochází z vévodského rodu Oldenburgů a jejímž dědečkem byl Hitlerův ministr financí, patří k nacionalistickému křídlu AfD. Pozornost na sebe upoutala již v roce 2016, kdy se zapojila do kontroverze kolem výroku tehdejší předsedkyně strany Frauke Petryové. Ta řekla, že policisté musí zabránit ilegálnímu překročení hranic a „v případě nutnosti použít i střelnou zbraň“. Von Storchová na otázku, zda chce AfD „zabránit pomocí zbraní ve vstupu i ženám a dětem“, odpověděla, že ano.

Na počátku tohoto roku si vysloužila von Storchová kritiku za příspěvek, ve kterém se rozčilovala nad silvestrovským tweetem policie v Kolíně nad Rýnem v arabštině. Mluvila tehdy o „muslimských hordách“.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.