Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Zvládneme to,“ napsala německá politička po útoku v Münsteru. Za tweet se omluvila

„Zvládneme to,“ napsala německá politička po útoku v Münsteru. Za tweet se omluvila

Přední politička protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Beatrix von Storchová se dnes omluvila za to, že spojila nedávný útok v Münsteru s islámským terorismem. Čin přitom spáchal rodilý Němec s psychickými problémy. Ani v omluvě nezapomněla Von Storchová zkritizovat migrační politiku německé kancléřky Angely Merkelové. 

Bezprostředně po sobotním útoku v centru západoněmeckého Münsteru místopředsedkyně frakce AfD v německém parlamentu von Strochová na twitteru zjevně ironicky zveřejnila větu „Zvládneme to“, která je symbolem vstřícné politiky kancléřky Angely Merkelové v migrační krizi. Později politička AfD dodala, že za útokem stojí "napodobitel islámského teroru". „Islám znovu udeří. Otázkou není jestli, ale kdy,“ napsala.

Za svůj příspěvek si vysloužila v uplynulých dnech kritiku. Například bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) von Storchovou vyzvala, aby se vzdala svého poslaneckého mandátu. „Kdo takovou událost takovým způsobem zneužije jako paní von Storchová, nemá v parlamentu v Německu co pohledávat,“ uvedl generální tajemník CSU Markus Blume. Političku AfD kritizovali i zástupci dalších parlamentních stran.

Dnes se von Storchová na facebooku omluvila. „Svým tweetem k Münsteru jsem udělala chybu a je mi to líto. V nevhodnou dobu, když ještě nebyla potvrzena fakta, jsem vyjádřila falešné podezření,“ uvedla politička. Zároveň však dodala, že nechce být jako německá kancléřka Angela Merkelová, „která nikdy nepřizná svou chybu“ a dodnes zůstává u svého „Zvládneme to“.

Osmačtyřicetiletý Němec Jens R. v sobotu najel vozem do lidí v historickém jádru Münsteru. Zabil dva lidi a zhruba dvě desítky dalších zranil. Motiv činu muže, který po útoku spáchal sebevraždu, policisté zatím neznají, předpokládají ale, že trpěl psychickými problémy. V ohrožení života zůstává podle posledních informací stále jedna oběť útoku.

Von Storchová, která pochází z vévodského rodu Oldenburgů a jejímž dědečkem byl Hitlerův ministr financí, patří k nacionalistickému křídlu AfD. Pozornost na sebe upoutala již v roce 2016, kdy se zapojila do kontroverze kolem výroku tehdejší předsedkyně strany Frauke Petryové. Ta řekla, že policisté musí zabránit ilegálnímu překročení hranic a „v případě nutnosti použít i střelnou zbraň“. Von Storchová na otázku, zda chce AfD „zabránit pomocí zbraní ve vstupu i ženám a dětem“, odpověděla, že ano.

Na počátku tohoto roku si vysloužila von Storchová kritiku za příspěvek, ve kterém se rozčilovala nad silvestrovským tweetem policie v Kolíně nad Rýnem v arabštině. Mluvila tehdy o „muslimských hordách“.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1