Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zvláštní vyšetřovatel vměšování Moskvy do voleb v USA chce ruské tajné služby odstřihnout od spisů

Zvláštní vyšetřovatel vměšování Moskvy do voleb v USA chce ruské tajné služby odstřihnout od spisů

Tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera se snaží zabránit tomu, aby se ruské tajné služby při soudním projednávání kauzy ruského vměšování do amerických voleb dostaly k citlivým informacím o vyšetřovacích metodách FBI. Požádal proto washingtonský soud, aby omezil přístup obviněných k informacím o případu.

Federální soud ve Washingtonu má projednávat kauzu ruské společnosti Concord Management and Consulting LLC, která patří ruskému podnikateli Jevgeniji Prigožinovi napojenému na Kreml. FBI Prigožinovu firmu podezírá, že v roce 2016 vyráběla ve své petrohradské centrále Agentura pro výzkum internetu (AII) falešné zprávy s cílem ovlivnit americké prezidentské volby.

Ruský miliardář má podle médií těsné vazby na prezidenta Vladimira Putina. Proti Prigožinovi a dalším dvanácti Rusům a třem ruským firmám je už od února v USA vedeno trestní stíhání kvůli pokusům ovlivnit volby amerického prezidenta.

Muellerův tým se podle agentury AP obává, že pokud se obvinění Rusové dostanou k informacím o tomto případu, získají utajované informace o amerických informačních zdrojích a metodách monitorování cizích zásahů do voleb.

720p 360p
Rusko vs. USA

Písemné důkazy uložené na elektronických nosičích mají podle soudních dokumentů objem až dva terabity. Mueller žádá, aby k nim měli přístup jen advokáti obviněných a aby se k nim hlavně nedostaly žádné osoby, které se nacházejí mimo území USA. Prigožin žije v Rusku a k žádnému stání se zatím do USA nedostavil.

Ruský podnikatel, agentura AII a dvě jeho firmy jsou od letošního března na sankčním seznamu amerického ministerstva financí. Zařazení na seznam Prigožin zažaloval, jeho zájmy hájí mezinárodní právní firma Reed Smith.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1