Články odjinud

Zvláštní vyšetřovatel vměšování Moskvy do voleb v USA chce ruské tajné služby odstřihnout od spisů

Zvláštní vyšetřovatel vměšování Moskvy do voleb v USA chce ruské tajné služby odstřihnout od spisů

Tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera se snaží zabránit tomu, aby se ruské tajné služby při soudním projednávání kauzy ruského vměšování do amerických voleb dostaly k citlivým informacím o vyšetřovacích metodách FBI. Požádal proto washingtonský soud, aby omezil přístup obviněných k informacím o případu.

Federální soud ve Washingtonu má projednávat kauzu ruské společnosti Concord Management and Consulting LLC, která patří ruskému podnikateli Jevgeniji Prigožinovi napojenému na Kreml. FBI Prigožinovu firmu podezírá, že v roce 2016 vyráběla ve své petrohradské centrále Agentura pro výzkum internetu (AII) falešné zprávy s cílem ovlivnit americké prezidentské volby.

Ruský miliardář má podle médií těsné vazby na prezidenta Vladimira Putina. Proti Prigožinovi a dalším dvanácti Rusům a třem ruským firmám je už od února v USA vedeno trestní stíhání kvůli pokusům ovlivnit volby amerického prezidenta.

Muellerův tým se podle agentury AP obává, že pokud se obvinění Rusové dostanou k informacím o tomto případu, získají utajované informace o amerických informačních zdrojích a metodách monitorování cizích zásahů do voleb.

720p 360p
Rusko vs. USA

Písemné důkazy uložené na elektronických nosičích mají podle soudních dokumentů objem až dva terabity. Mueller žádá, aby k nim měli přístup jen advokáti obviněných a aby se k nim hlavně nedostaly žádné osoby, které se nacházejí mimo území USA. Prigožin žije v Rusku a k žádnému stání se zatím do USA nedostavil.

Ruský podnikatel, agentura AII a dvě jeho firmy jsou od letošního března na sankčním seznamu amerického ministerstva financí. Zařazení na seznam Prigožin zažaloval, jeho zájmy hájí mezinárodní právní firma Reed Smith.