Zvrat v Alžírsku. Křehký prezident Buteflika ustoupil demonstracím, zemi čekají změny | info.cz

Články odjinud

Zvrat v Alžírsku. Křehký prezident Buteflika ustoupil demonstracím, zemi čekají změny

Alžírský prezident Abdalazíz Buteflika dnes po masových protestech oznámil, že nebude znovu kandidovat na post hlavy státu. Zároveň odložil volby plánované na 18. dubna a slíbil i změny ve složení vlády a politické a ekonomické reformy. Svou rezignaci dnes podle místní televize vzápětí oznámil premiér Ahmad Ujahjá. Televize později oznámila, že novým předsedou vlády bude někdejší ministr vnitra Núreddín Bedúí.

Dvaaosmdesátiletý Buteflika, který trpí od roku 2013 následky mrtvice, se měl o svůj mandát v dubnu ucházet už popáté. Proti tomu se však v únoru zvedla nebývalá vlna protestů. Podle agentury Reuters do ulic vycházely každý den desítky tisíc Alžířanů všech společenských vrstev. Na stranu protestujících se minulý týden přidalo i několik poslanců Buteflikovy vládní Fronty národního osvobození (FLN), kteří rezignovali na své funkce.

Buteflika minulý týden vydal prohlášení, v němž varoval před nepokoji, které by mohly Alžírsko destabilizovat. Situaci se už dříve pokusil uklidnit příslibem, že v případě zvolení nebude mandát zastávat celé volební období. Nynější protesty v zemi, která je významným producentem ropy a zemního plynu, jsou největší od takzvaného arabského jara z roku 2011.

Buteflika byl poprvé zvolen v roce 1999 a přičítají se mu zásluhy za ukončení více než deset let trvající občanské války mezi vládou a islamistickými povstalci, která za sebou zanechala asi 200.000 mrtvých. Od mozkové příhody v roce 2013 na veřejnosti nemluvil. O svém dnešní rozhodnutí informoval v prohlášení, které vydal prezidentův úřad.

Prezident v prohlášení také mimo jiné slíbil, že do konce roku předloží návrh nové ústavy, kterou by lidé měli schválit v referendu. Jmenovat chce i orgán, jehož úkolem bude naplánovat termín nových voleb.

Alžírská televize zanedlouho po prezidentově oznámení informovala o odstoupení premiéra Ujahji. Vládní kabinet nově povede někdejší ministr vnitra Núreddín Bedúí, uvedla televize.

Tlak na prezidenta v posledních dnech sílil, zdůraznil zpravodajský web BBC. Dohlížet na průběh voleb v případě jeho opětovné kandidatury dnes odmítlo více než tisíc soudců. Náčelník generálního štábu alžírské armády pak prohlásil, že lidé a armáda mají stejnou vizi budoucnosti země.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud