Transparentní účty kandidátů na prezidenta ve volbách 2018 | info.cz

Články odjinud

Halířové příspěvky, reklama i milionové dary. Co mají prezidentští kandidáti na svých účtech?

Prezidentští kandidáti si dle zákona museli do 4. září 2017 založit transparentní účet. Většina z nich to stihla. Někteří už konto, ze kterého by měli hradit veškeré náklady na kampaň, využívají, u jiných je jedinou aktivitou pouze jeho založení. Na některých účtech se navíc množí „halířová inzerce“, která nejčastěji zaplavuje konto současného prezidenta Miloše Zemana. Kandidáti dle výpisů nejčastěji utrácejí za inzerci, propagaci v médiích, nebo průzkumy.

Jiří Drahoš

Účet u Komerční banky

Zůstatek na účtu ke dni 30. října 2017: 8 446 856 korun

Výdaje za říjen (výběr): technické zajištění akce (134 000,-), příprava kontaktní kampaně (28 000,-), pomoc při technickém zajištění kampaně (133 000,-)

Zvláštnost: Jako jediný má účet u Komerční banky. Za celý říjen nedostal prostřednictvím účtu žádné negativní vzkazy.

Transparentní účet Jiřího Drahoše naleznete zde.>>>

www.jiridrahos.cz

 

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše naleznete zde>>>

Aktualizovaný přehled prezidentských kandidátů najdete zde.>>>

Pavel Fischer

Účet u Fio banky

Zůstatek na účtu ke dni 30. října 2017: 256 861 korun

Výdaje za říjen (výběr): České dráhy (1 180,-), ad words – online reklama (1 000,-), výběr z bankomatu (500,-)

Zvláštnost: Zatím nejvyšší dar (100 000 korun) získal 27. října 2017 od Jiřího Jirkovského.

Transparentní účet Pavla Fischera naleznete zde.>>>

www.pavelfischer.cz.

 

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Pavla Fischera naleznete zde>>>

Petr Hannig

Účet u Fio banky

Zůstatek na účtu ke dni 30. října 2017: 650 korun

Výdaje za říjen (výběr): 0 korun

Zvláštnost: Také na Hannigově účtu převládá halířová inzerce, zatím z něj nic nezaplatil.

Transparentní účet Petra Hanniga naleznete zde.>>>

www.petrhannig-rozumni.cz

 

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Petra Hanniga naleznete zde>>>

Marek Hilšer

Účet u Fio banky

Zůstatek na účtu ke dni 30. října 2017: 244 093 korun

Výdaje za říjen (výběr): facebooková reklama (653,-)

Zvláštnost: Transparentní účet už využívá déle než rok.

Transparentní účet Marka Hilšera naleznete zde.>>>

www.mareknahrad.cz

 

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Marka Hilšera naleznete zde>>>

Michal Horáček

Účet u Fio banky

Zůstatek na účtu ke dni 30. října 2017: 2 156 041 korun

Výdaje za říjen (výběr): Zajištění kampaně (2 843 958,-)

Zvláštnost: Horáček se rozhodl celou kampaň financovat z vlastních peněz, dary odmítá. Volební kampaň zajišťuje pro Horáčka subjekt Máme na víc, jehož výdaje platí Horáček z volebního účtu.

Transparentní účet Michala Horáčka naleznete zde.>>>

www.michalhoracek.cz

 

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Michala Horáčka najdete zde>>>

Jiří Hynek

Účet u České spořitelny

Zůstatek na účtu ke dni 30. října 2017: 165 534 korun

Výdaje za říjen (výběr): tisk propagačního materiálu (15 652,-), vytvoření webových stránek (107 206,-), hosteska na petiční akci MUNI (2 160,-)

Zvláštnost: Největším darem je zatím 50 000 korun od Daniela Barteka.

Transparentní účet Jiřího Hynka naleznete zde.>>>

www.hynek2018.cz

 

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Jiřího Hynka najdete zde>>>

Vratislav Kulhánek

Účet u Fio banky

Zůstatek na účtu ke dni 30. října 2017: 34 072 korun

Výdaje za říjen (výběr): facebooková reklama (18 000,-), reklamní a mediální služby (193 116,-), analýza volebního potenciálu (78 650,-)

Zvláštnost: Za říjen obdržel Kulhánek tři dary. Všechny jsou od miliardáře Pavla Sehnala, jehož obnovená ODA za kandidátem stojí, a v celkové hodnotě činí 1,5 milionu korun.

Transparentní účet Vratislava Kulhánka naleznete zde.>>>

www.kulhaneknahrad.cz

 

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Vratislava Kulhánka najdete zde>>>

Mirek Topolánek

Účet u České spořitelny

Zůstatek na účtu ke dni 14. listopadu 2017: 318 000 korun

Výdaje za říjen (výběr): žádné výdaje

Zvláštnost: Topolánek si účet založil až po oznámení kandidatury počátkem listopadu. Většina darů je v řádu tisícikorun.

Transparentní účet Mirka Topolánka naleznete zde.>>>

www.mirekprezident.cz

 

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Mirka Topolánka najdete zde>>>

Miloš Zeman

Účet u Fio banky

Zůstatek na účtu ke dni 30. října 2017: 421 976 korun

Výdaje za říjen (výběr): žádné výdaje

Zvláštnost: Výrazně převažují halířové příspěvky Zemanových odpůrců i reklama. Někteří posílají citáty z Bible, další nabízejí sedačky, kartáčky nebo online hry.

Transparentní účet Miloše Zemana naleznete zde.>>>

www.zemanznovu.cz

 

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Miloše Zemana najdete zde>>>

Vše o prezidentských volbách 2018 najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Vymyslel, jak přeměnit poušť v zelenou oázu. Český podnikatel vidí budoucnost v řasách

Zanedlouho bude prezentovat český patent, jak ozelenit poušť, na výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Už teď má přitom o jeho vynález zájem Saudská Arábie. Petr Kaštánek z firmy EcoFuel vidí v řasách nejen řešení nedostatku vody, ale i budoucnost pro léky, jídlo, kosmetiku, hojení ran či paliva. „I když to poslední se nám ukázalo jako poněkud slepá cesta, protože svítit, topit a jezdit na řasy, je fakt drahé,“ říká Kaštánek v rozhovoru pro INFO.cz. 

Z vašich projektů mě nejvíce zaujal ten na ozelenění pouště v Saudské Arábii. Můžete mi ho přiblížit?

V minulosti jsme se hodně věnovali výzkumu mikrořas a vývoji bioreaktorů, kde se řasám dobře daří a množí se. Včetně dalších technologií na jejich využití – ať už pro tvorbu inovativních krmných směsí pro zvířata, doplňků stravy pro lidi a podobně. Tuto etapu teď završujeme tím, že máme zařízení, které jsme si už nechali patentovat a poprvé jej představíme světu. Vzniklo v rámci projektu Bioraf, podpořeného od TAČR. Celé to bude součástí českého pavilonu na EXPO v roce 2020 v Dubaji a dost se na to těším. Vlastně odprezentujeme velkou a dost důležitou technologii, kterou jsme vyvinuli spolu s ČVUT. 

Link

Jak si to mám jako laik představit?

Jde o systém, jenž ze vzduchu kompenzuje vodu. Ta jde poté na náš bioreaktor s řasami a takto „biotizovaná“ řasa teče do pouštního písku, který zúrodňuje.

Takže se z bioreaktorů bude vypouštět voda s řasami a poušť se pak zazelená?

Ne v celé poušti. Bude to samozřejmě jen v určitých cílených oblastech, kde to má smysl udělat. Naše řasy a bioreaktor pomáhají vytvořit specifické mikrobiální prostředí a zajistit taková společenstva, která umožní zeleni růst. Přes náš reaktor se tudíž bude produkovat suspenze řas. Ty se ještě budou obohacovat o další přátelské bakterie a to celé se pak využije na kapénkovou závlahu.

Jak jste je vypěstovali?

Jde o speciální půdní řasy, které se izolovaly ze zeminy. Ony při svém růstu totiž vylučují do půdy látky, které tam jednak pomáhají vázat vodu a také podporují klíčení a růst rostlin. Říká se tomu zelená chemie. Mimochodem, v rámci tohoto projektu jsme se také zaměřili na využití a přeměnu biomasy na produkty s vysokou přidanou hodnotou a na alternativní zdroje energie. Díky novým navrženým rafinačním postupům umíme dělat nejen zmiňovaná krmiva a hnojiva či třeba potravinové doplňky, ale rovněž biopaliva nové generace a produkovat energii z biomasy. Dnes je jíme, nebo nám pomáhají k hojení ran či ke krásné pleti, ale má původní myšlenka byla, že na řasy jednou budeme i jezdit, létat či svítit. Existují totiž mikrořasy, které vytváří oleje, a ty se dají využít právě třeba jako palivo.

Nebo se na nich dá usmažit řízek?

Dá, jen by byl asi hodně drahý. Což je i důvod, proč má původní myšlenka o biopalivech vzala za své. Ukázalo se, že udělat biopalivo z řas je technicky krásně možné, ale příliš nákladné. I proto jsme se orientovali na izolování více exkluzivních látek z řas a pustili se do hojení ran a kosmetiky. Povedlo se nám vytvořit látku, která je účinnější než kyselina hyaluronová, jež má velmi unikátní účinky na pleť a pak také umíme vytvořit něco, co velice dobře ochrání pleť proti spálení na slunci.

Link

Vraťme se k poušti. Už to reálně někde funguje, že se zazelená?

Co vím, jeden z šejků natolik toužil po zeleném paloučku pro své dostihové velbloudy, že ho naše technologie velmi zaujala, aniž jsme ji tam ještě stihli odprezentovat.

Jinak myslím, že je jen otázkou času, kdy se bioreaktory ještě více rozšíří. A nejde tu jen o pouště. To potenciální využití je totiž velké. Řasy mohou dobře posloužit i na vyschlých půdách, kde chybí vláha, to znamená ve velmi blízké budoucnosti i u nás. Mohou zvyšovat úrodnost zemědělcům a jsou řešením pro období nedostatku vláhy a stále větší sucha, které nás už teď trápí a musíme mít pro ně řešení. Ono je to logické, nenechat vodu z půdy odpařovat neúčelně, ale využít tu kapénkovou závlahu, kterou přivedete až ke kořenům rostlin. Místo umělých hnojiv se dá přidat jeden specifický kmen řasy a ten nejenže vláhu rostliny lépe a cíleně využije, ale ještě se tím zvýší zemědělské výnosy.

A máte už nějaké pozitivní výsledky?

To vše již dlouho na Botanickém ústavu Akademie věd testuje kolega docent Miroslav Vosátka. A je docela jasně vidět rozdíl ve výnosech i v efektivitě, byť zatím jen na malém prostoru a ne na rozsáhlých polích. Srovnává se produkce rostlin v písku a v klasické půdě versus závlaha mikrořasami a symbiotickými bakteriemi. A je jasné, že řasy umí zvýšit i něco, čemu se říká zádržnost vody v půdě. Jsou už teď přirozenou součástí něčeho, čemu se říká biologická půdní krusta. To jsou společenstva mikroorganismů, které jsou nezbytné k tomu, aby byla půda úrodná. Jde o řasy, houby, bakterie a další mikroskopické organismy, které žijí ve vzájemné symbióze s rostlinami a umožňují jim efektivněji vázat nějaké látky, třeba dusík nebo fosfor.

Extrém je pouštní písek, který samozřejmě nic takového neobsahuje. Ukazuje se ale, že když mu přidáme mikrobiologii, zlepší se kvalita i prostředí pro růst rostlin. A výsledky jsou dost prokazatelné.

Link

Takže čistě laicky: když budeme zavlažovat české lesy řasami, ubudou holiny i u nás?

Z vlastní zkušenosti vím, protože jsem i já sám dělal na vlastní zahrádce řadu experimentů, kdy jsme třeba na část trávníku aplikovali právě ty naše řasy a na další čtverce pouze vodu či vodu s chemickým hnojivem, že takových výsledků lze dosáhnout. Nejvíc bujné zeleně bylo právě v těch místech, kam jsme aplikovali řasy. A to i přes velké sucho.

Mluvíte o řasách skoro tak, jako byste se do nich zamiloval… Čím je taková pro laika vlastně prapodivná věc tak výjimečná?

Žil jsem v dětství dva roky na Kubě, díky práci otce na tamní akademii věd. A možná v tom také hraje roli fakt, že to bylo v takovém tom citlivém chlapeckém období, kdy jsem navíc četl kupu cestopisů a objevitelských záhad, což napomohlo, že jsem měl touhu stejně jako táta objevovat zajímavé světy. Navíc blízkost moře... Proto rád plachtím a objevuji řasy. Ony se totiž dají najít úplně všude – počínaje horkými prameny až po severní pól. Takový jiný organismus skoro neexistuje.

Ale jinak k samotným řasám. Ony jsou skutečně moc zajímavé. Obsahují široké spektrum bioaktivních látek. Pomáhají nám k lepšímu zdraví či produkci potravin. Druhá věc je, že se živí skleníkovými plyny a slunečním svitem. A z toho produkují biomasu. Takto vznikají zase další zajímavé látky s širokým využitím. My se třeba zaměřili také díky grantům na to, jak získávat účinné látky pro kosmetický průmysl. Dnes umíme z řas izolovat různé antioxidanty, pigmenty, oleje… Mají silné protizánětlivé účinky, takže umí potlačit bakterii, která způsobuje akné a při hojení ran zase fungují jako účinné antibakteriální léčivo. Využít se dají i při atopickém ekzému nebo na hojení ran.

Link

Jaké další využití řasy pro budoucnost lidstva ještě mají? 

Vzhledem k tomu, že řasa je organismus, kde probíhá rychlý růst, protože disponuje fotosyntézou, ale zároveň má nejrychlejší dobu zdvojení ze všech podobných organismů, nebo-li chcete-li, dobu vlastní reprodukce, je velmi perspektivní. Navíc také díky tomu rychle vytváří kyslík a biomasu. Pro svůj růst naopak potřebuje dusík, fosfor a oxid uhličitý. Už z toho prostého výčtu jde o něco, co je velmi dobře připraveno k využití v kosmonautice. Řasy prostě umí sníst, co je naším odpadem a vyprodukovat z toho něco, co je pro nás velice prospěšné.

A ten vesmír?

Úvaha, že to budou právě řasy, které se na kosmických lodích a při osídlování jiných planet budou jíst či používat k recyklaci odpadů, je poměrně známá. A i my máme v jednom projektu výzkum velmi specifické řasy, která se vyšlechtila tak, aby nebyla zelená (ztratila chlorofyl) a nepotřebovala k životu slunce. Je žlutá, protože obsahuje vysoké množství luteinu, což je jinak látka využívaná pro ochranu očí. Neroste na slunci, ale v bioreaktorech, kde ji krmíme cukrem nebo odpadním glycerinem z výroby biopaliv. Zlatožlutá řasa se podobá svými účinky na imunitu a lidské tělo známé zelené chlorele, ale dá se z ní navíc extrahovat zlatý olej a v dalším kroku polysacharid. Zatím nepopsaná nová látka, jak teď zjistila Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. 

A ukázalo se, že ten polysacharid má silné imunostimulační účinky, tudíž je potenciálně široce využitelný v léčivech. To, co nám zůstane po izolaci těchto dvou látek, je vlastně proteinový koncentrát. A ten využíváme pro produkci funkčních potravin, právě se z něj chystáme nově vyrábět proteinové nápoje. Což je přesně potravina vhodná pro posádku kolonizující cizí planety. Náš partner navíc už testuje výrobu řasových párků a paštik.

Link

42912