Burger zvládne každý, ale ovládnout barbeque je umění. I po letech se člověk pořád učí, říká Kůla

Karel Šimůnek

Ochutnali jste někdy pravé americké barbeque? Pokud se vám sbíhají sliny, nemusíte shánět letenku do Texasu, stačí si najít, kde zrovna vaří Ondřej Kůla se svým stánkem Hell Smoke, kde Kůla se svým týmem připravuje maso tradičním způsobem „low and slow“. „V Česku k tomu máme blízko, protože je u nás také rozvinutá kultura uzení. Máme to v krvi, jsou to takové ty pudy, co se v člověku probouzí, když cítí tu vůni kouře,“ říká Kůla s tím, že opravdové barbeque je o poznání složitější než třeba příprava burgerů. „Burger je bez urážky něco jako základka, kdežto barbeque je vysoká škola. Můžete to dělat i několik let a pořád se něco učíte,“ dodává Kůla.

Kůla v nové epizodě podcastu Chef Arena vysvětluje, že ač výdej hotového jídla, které na svém smokeru připravuje probíhá velmi rychle, jeho příprava rozhodně není žádný „fast food“. „Vepřová žebra jsou třeba docela rychlá, protože se dělají jen pět hodin, což objektivně není úplně málo. Brisket se dělá dokonce hodin čtrnáct. A pastrami ještě nakládáte na 21 dní,“ popisuje Kůla to, že správný barbeque pit master musí mít při přípravě pokrmů trpělivost. „V Česku se udí buď studeným, teplým nebo horkým kouřem. Ve smokeru je teplota vyšší, je to až něco mezi uzením a pomalým pečením,“ vysvětluje Kůla. „I v Americe tahle poctivá stará škola barbeque v posledních letech zažívá renesanci, před rokem 2010 byly i tamní smokehousy často spíše jídelny nevalné kvality. A věřím, že těch opravdu kvalitních přibude v následujících letech i u nás,“ uzavírá.

Jak přesně probíhá příprava masa ve smokeru? Co je nejtěžší na ovládnutí technik poctivého barbeque? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital