Práce s čokoládou je složitá a nekompromisní. Stroje do výroby stojí stejně jako auto, říká Martin Pokorný

Karel Šimůnek

K cukrařině se dostal Martin Pokorný dle vlastních slov náhodou, ale od první chvíle ho chytla a dodnes nepustila. Zato práce s čokoládou, které se nyní jako čokolatiér věnuje, pro něj zpočátku byla něčím, co vůbec dělat nechtěl. „Byl jsem přesvědčen, že je to to jediné, u čeho bych nechtěl skončit, je to strašně složité a nekompromisní,“ přiznává Pokorný v nové epizodě podcastu Chef Arena s tím, že práce s čokoládou je i finančně nákladná. „Investice jsou enormní. Každý stroj stojí jako auto a potřebujete jeden na mléčnou, jeden na bílou a jeden na hořkou čokoládu. A k tomu ještě kontrolovanou vlhkost a teplotu ve výrobě,“ vysvětluje Pokorný.

Pokorný uznává, že cukrařina má v Česku nelehkou pozici, jelikož ve vývoji od revoluce zaostává za kuchařinou. „Naštěstí se objevují mladí talentovaní cukráři, co mají možnost sledovat trendy online a mohou se jezdit učit do zahraničí,“ komentuje situaci Pokorný s tím, že cukrářů je i tak v republice málo, což je dáno hlavně mentalitou strávníků. „Každý se chce najíst za stovku a do toho se nevejde už ani jídlo, natož dezert. Už ani luxusní restaurace si nedovolí vlastního cukráře, maximálně jednoho, co nestíhá, a to se odráží i na nabídce. Je to smutné,“ říká Pokorný.

S jakou čokoládou Martin Pokorný nejraději pracuje a je bílá čokoláda vůbec čokoláda? A co je podle něj největším neduhem domácí cukrařiny? Podívejte se na celý podcast.

Video je pouze pro předplatitele
Uvidíte v něm:
  • Hostem podcastu Chef Arena byl cukrář Martin Pokorný.
  • S jakou čokoládou nejraději pracuje?
  • Je bílá čokoláda vůbec čokoláda?
  • A co je podle něj největším neduhem domácí cukrařiny?
sinfin.digital