Angličtina už není výhoda, ale nutnost. Nahnat trojkaře a čtyřkaře na učiliště není cesta, říká Kania

Alexandra Udženija, Jiří Pospíšil

O Ondřeji Kaniovi lze bez nadsázky říct, že si v Česku plní americký sen. Poté, co sám vystudoval americkou střední školu, založil nejen v Česku, ale i na Slovensku nebo v Chorvatsku několik amerických škol, které úspěšně provozuje. „Jsem přesvědčen, že je strašně důležité, aby se děti odmala učily anglicky. Už to není výhoda, ale absolutní nutnost. Sám na sobě vidím, jak je limitující, že neumím ještě druhý jazyk. Pokud stát i lidé chtějí bohatnout a někam se posouvat, není jiná cesta,“ říká Kania v nové epizodě podcastu Alexandry Udženija a Jiřího Pospíšila Dycky Praha! „Úlohou státu opravdu nemá být nahnat lidi s trojkami a čtyřkami do učilišť, kde na ně budou řvát zakomplexovaní mistři, a oni pak budou muset dělat za 18 tisíc hrubého ve fabrice, protože nikdy nebudou mít lepší kvalifikaci,“ dodává.

Kania přiznává, že jeho motivací vždy bylo založit takovou školu, jakou sám v USA studoval, což v českých podmínkách není dost dobře možné. I proto se vydal cestou škol mezinárodních. „Myslím, že naše školství je dobré jen pro jeden typ studentů. Problém ale je, že těch typů je docela dost. Je to tu dobré pro akademicky orientované lidi, ale pro děti, které nejsou schopné sedět na místě a jen něco číst, ale raději tvoří, vymýšlí a kladou otázky, to není ideální. Sám jsem byl ten příklad,“ popisuje Kania na vlastní zkušenosti neduhy českého školství, které podle něj trpí i tím, že prostředí, do kterého se dítě narodí, výrazně ovlivní jeho další směřování jak ve studiu, tak v kariéře. „V našem školství je zároveň i paradox, že ti, kdo tomu skutečně rozumí, raději zakládají neziskovky a soukromé školy. Rezort školství je strašně personálně poddimenzovaný,“ uzavírá Kania.

Co by Ondřej Kania udělal, kdyby byl ministrem školství? Kam by se vzdělávání v Česku mělo ubírat? Poslechněte si celý podcast, který moderuje dvojice pražských komunálních politiků Alexandra Udženija /ODS/ a Jiří Pospíšil /TOP 09/. Starší díly najdete v seznamu dole.

sinfin.digital