Před pěti lety si Apple dokázal, že to umí i bez Jobse. Připomeňte si iPad 3. generace ve videu INFO.CZ

Michal Benatzky

06. 03. 2017 • 13:29

Dnes je tomu pět let od chvíle, kdy Apple představil první velký produkt po smrti svého gurua Steva Jobse. Jednalo se o iPad třetí generace. Posledním produktem firmy, který kalifornská společnost odhalila ještě během života svého zakladatele, byl iPhone 4s, který se světu ukázal na podzim roku 2011. Jeho duchovní otec zemřel o den později.

 

iPad třetí generace se v březnu 2012 pochlubil hlavně Retina displejem, který oproti svým předchůdcům – a drtivé většině konkurence – nabízel čtyřnásobné rozlišení. Další novinkou byl dvoujádrový procesor A5X s integrovaným grafickým čipem, který byl podle vyjádření Applu až čtyřnásobně výkonnější, než nejsilnější konkurent té doby – procesor Tegra 3. Tím tehdy bylo osazeno pouze několik nejvýkonnějších tabletů s Androidem.

Novinkou byla i kamera iSight s rozlišením 5 mepapixelů, kterou později dostal i iPhone 5 a podpora sítí čtvrté generace. 

Je velmi pravděpodobné, že na vývoj iPadu třetí generace měl Steve Jobs ještě možnost intenzivně dohlížet. Jeho rukopis je patrný zejména v oslňujícím výkonu „jablečného“ tabletu, který konkurenci neúprosně nechal v závěsu.

Bezkonkurenční byl také displej. Na produktech, které Apple představil později, jako by už bylo vidět, že jim Jobsova tvrdá ruka chyběla.

Současné výrobky Applu totiž po hardwarové stránce, snad s výjimkou iPadu Pro, oproti konkurenci ničím nevybočují. Hezkým příkladem je třeba displej současného iPhonu 7/Plus, jehož rozlišení ani použitou technologii nemůžeme považovat za nijak vyspělou.

Zatímco konkurence už několik let nabízí obrazovky využívající LED technologie o rozlišení, které se pro tak malou plochu může zdát až přehnané, Apple se zastavil u Full HD obrazovky, která využívá technologii LCD. Jedinou výraznou výhodou jablečných produktů oproti konkurenci tak zůstává téměř dokonalé vyladění systému, který s použitým hardwarem pracuje bezchybně. Tuto přednost snad Apple neztratí ani v příštích letech.

SDÍLET