Robotický kurýr budoucnosti v podání UPS. Podívejte se, jak chce firma drony využít na venkově

IvM

22. 02. 2017 • 12:30

Logistická společnost UPS provedla první testy svých donáškových dronů. Ty by měly unést balíček o hmotnosti až 4,5 kilogramu a po jeho doručení se automaticky vrátit zpět do dodávky. Podívejte se na video a zjistíte, jak to robotovi šlo.

Dron by měl být stabilně umístěný na střeše dodávky ve speciální stanici, která bude mít hned několik funkcí. Speciální robotické rameno dron zasune dovnitř auta, aby k němu měl přístup řidič, který do něj bude moci vložit další balíček. Dron se při tom bude nabíjet.

Robot nebude stavěný na to, aby přepravoval velké zásilky, unese maximálně 4,5 kilogramu. Podle společnosti je ale nosnost naprosto dostačující, protože většina přepravovaných balíčků právě tento parametr splňuje.

Létat stroj dokáže až 30 minut, což je zhruba o osm minut déle, než u běžně dostupných dronů. Bude také poměrně rychlý, ale jeho maximální rychlost by neměla přesáhnout 73 kilometrů za hodinu.

Novinka by se měla uplatnit hlavně tam, kde jsou špatně sjízdné cesty nebo kde by cesta k zákazníkovi z řady dalších důvodů trvala příliš dlouho. Podle společnosti není v žádném případě cílem nahradit kurýry a řidiče, ani snížit jejich počty, ale spíše zvýšit jejich efektivitu a práci jim usnadnit.

Využití dronů v doručování drobnějších zásilek láká i další společnosti, předně je to Amazon, který záměr oznámil už před delším časem a dlouhodobě s ním ve svých plánech počítá.

SDÍLET