Vědci představili novinku, která má chránit životy policistů. Inspirovali se origami

lup

09. 04. 2017 • 18:54

Asi jen málokdo by čekal, že pokud hodláte vyvinout neprůstřelný štít, budete hledat inspiraci v tradičním japonském umění origami – to je jak známo vyhlášené hlavně jemností a zachycením křehkých tvarů z papíru. Vědci Brigham Young University se tím ale nenechali odradit. Výsledkem je prototyp balistického štítu, který bez kompromisů plní svůj účel a je – po vzoru origami – mimořádně lehký.

„Umělci tvořící origami zdokonalují postupy po staletí. Přišli se zajímavými postupy a návrhy, které bychom s tradičním inženýrským přístupem neobjevili,“ popisuje profesor Larry Howell, proč se pozornost týmu obrátila k umění z dálného Japonska.

„Origami“ štít v sobě snoubí hned několik novinek. Ochranu před palbou zajišťuje až třem lidem naráz. Nasazen do akce může být během pár vteřin a navíc je výrazně lehčí než standardní bariéry, což ho dělá i snáze přenosným. To vše právě díky nezvyklé konstrukci.

Štít je složený z 12 vrstev kevlaru, plastů a hliníku. Cílem je začít ho nabízet nejen policejním sborům, ale i armádě a do škol, kde může být k ruce v případě střelby. Cena by neměla přesáhnout tisíc dolarů.

 

SDÍLET