Veletrh války: Na konfliktech vydělávají hlavně Američani, Rusové a Čína. Daří se i Čechům

Tereza Engelová

22. 02. 2017 • 10:40

Pokud se teď někde využívají v praxi žhavé zbrojní novinky, je to na Blízkém východě a v severní Africe. Není divu, že o probíhající zbrojní veletrh pro tuto oblast - IDEX 2017, je velký zájem. V Abu Dhabí vystavuje na 1200 zbrojařských firem z 63 zemí. Za Českou republiku se účastní například Česká zbrojovka s novým modelem pistole CZ P-10 nebo pardubická Explosia. Vývoz českých zbraní a vojenského materiálu stoupl vloni o 20 až 30 % na téměř 20 miliard korun. Vedoucí příčku drží Spojené státy s 33 % veškerého světového exportu zbraní, následované Ruskem (23 %) a Čínou (6,2 %). K největším odběratelům patří Indie, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Turecko. Na sestřih novinek z IDEXu 2017 se podívejte ve videu INFO.CZ.

Válka jako dobrý byznys

Světový trh se zbraněmi ovládá ze tří čtvrtin pět zemí – Spojené státy, Rusko, Čína, Francie a Německo. Jakkoliv k největším dovozcům zbraní a vojenského materiálu patří Indie (13 %) a Saúdská Arábie (8,2 %), v posledních pěti letech se výrazně zvýšil odbyt na Blízkém východě. Nová zpráva Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) uvádí, že až o 86 %.

„Celosvětovému trhu se zbraněmi dominují Spojené státy a to do té míry, že formují jeho trendy,“ upozorňuje ve zprávě SIPRI ředitelka programu pro výzkum vojenských výdajů Aude Florentová: „USA vyvážejí zbraně do stovky zemí, ale 47 % amerického exportu skončilo v posledních pěti letech na Blízkém východě. Katar dokonce zvýšil dovoz o 245 %.“ Podle zprávy SIPRI budou své arzenály v budoucnosti rozšiřovat především asijské státy, což podporují i územní spory v Jihočínském moři.

České zbrojařské firmy vyrábí na pokraji možností

Češi patří ve zbrojním průmyslu mezi osvědčené značky. I jim rostou v posledních letech příjmy.

„Meziročně stouply naše tržby o 10%,“ uvádí tiskový mluvčí pardubické Explosie Martin Vencl: „Největší zájem je v zahraničí o bezdýmné prachy, speciality na bázi plastických trhavin a celospalitelné moduly pro dělostřelecké systémy.“ Export Explosie se prý mírně zvyšuje do států Blízkého východu.

Jedním z největších českých exportérů roku 2016 se stala Česká zbrojovka. Své produkty vyváží do necelé stovky zemí světa. IDEXu 2017 se účastní s novým prototypem pistole CZ P-10C a osvědčeným samopalem CZ Scorpion SI. Mezi největší odběratele českého vojenského materiálu patří státy Evropské Unie a Irák.

Konfliktů je méně, mrtvých přibývá

Ačkoliv produkce zbraní roste, konfliktů celosvětově ubývá. Podle Mezinárodního Institutu pro strategická studia klesl počet aktivních ozbrojených konfliktů mezi roky 2008-2014 z 63 na 42. Mrtvých ale ve stejných létech masivně přibylo. Z 56 tisíc na 180 tisíc. Poslední zpráva institutu shrnující rok 2015, mluví o 167 tisících obětech válek po celém světě. Polovina z nich zemřela na Blízkém východě a v severní Africe. 55 tisíc mrtvých si podle některých odhadů za rok 2015 vyžádala válka v Sýrii. Toto číslo, ale bude s rokem 2016 mnohonásobně vyšší.

 

SDÍLET