Ázerbájdžán v Karabachu osvobozuje vlastní území. Udržet mír ale nebude snadné, říká Gombár

Konflikt v Náhorním Karabachu má kořeny sahající hluboko do minulosti, na které se nabalily aktuální nacionalistické nálady, vysvětluje historik a islamolog Eduard Gombár s tím, že spory byly delší dobu zamrzlé a Ázerbájdžán se v posledních týdnech rozhodl vyřešit patovou situaci vojensky. „Z hlediska mezinárodního práva Ázerbájdžán obnovuje svou suverenitu nad svým územím,“ upozorňuje Gombár na zásadní aspekt sporu. Udržení míru v oblasti bude ale podle Gombára složité.


Po několika týdnech bojů o Náhorní Karabach konflikt utichl a celý svět s napětím očekává, zda křehké příměří vydrží. Jak upozorňuje historik Eduard Gombár, konflikt v oblasti Kavkazu má velmi hluboké kořeny sahající několik století do minulosti a je dán nesmírně komplikovanou etnickou a náboženskou situací, která se okořeněná o nacionalismus přelila do současnosti. 

„Řešení konfliktu bylo postaveno tak, že ázerbájdžánské síly postupovaly z hlediska mezinárodního práva bezpochyby na svém vlastním území, který osvobozovaly od okupace spíše bych řekl Arménů než Arménie,“ vysvětluje Gombár s tím, že zásadní nyní bude garance národnostních práv obyvatelům Náhorního Karabachu, kteří jsou z hlediska práva ázerbájdžánskými občany arménské národnosti. „Ázerbájdžán je sice celkově multikulturní, ale dohodnout se po všech těch ztrátách a migraci obyvatel mezi Ázerbájdžánem a Arménií bude složité,“ dodává. Ochranu zájmů arménského obyvatelstva v oblasti má pak podle Gombára zajistit ruská mírová mise. I k té je ale nutno přistupovat s jistou dávkou skepticismu. „Ona mise je plánována na pět let. Nicméně vzpomeňme na mírovou misi v Čečně. Ta byla také na pět let a skončilo to druhou čečenskou válkou. Snad to zde dopadne lépe,“ uzavírá Gombár.

Jaké historické události formovaly karabašský konflikt? Jaké zájmy v regionu má Putinovo Rusko a jaké Erdoganovo Turecko a co od nich můžeme očekávat? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital