Chci být bohatší než Kellner. Vláda nás učí jen utrácet a neinvestovat, říká Janata

Nebylo mu ještě ani třicet, přesto už Ondřej Janata spravuje investiční fond s hodnotou přes miliardu korun. A netají se tím, že by jednou chtěl být bohatší než Petr Kellner. „Nemyslím, že je to příliš ambiciózní. Na první příčce je Kellner už docela dlouho a myslím, že by ho postupně někdo mohl vystřídat. A proč bych to nemohl být zrovna já?“ říká mladý investor s tím, že lidé v Česku se investic bojí i proto, že jsou ovlivňováni státem, který rovněž hlavně utrácí a neinvestuje.

Touhu stát se bohatším než je nejbohatší Čech Petr Kellner, chová asi mnoho mladých lidí. Ondřej Janata má ve svých 27 letech ke splnění tohoto snu slušně nakročeno. Spravuje a řídí investiční fond s hodnotou přes miliardu korun, rád by se ale brzy dostal na miliardu dolarů. A ani v tom nevidí strop svých ambicí. Janatova strategie spočívá v dobře diverzifikovaném investičním portfoliu, kombinaci stabilních dlouhodobých a dobře zvolených krátkodobých investic a odvaze vyhledávat i riskantnější investiční příležitosti.

„Když si představíte, že chcete kupovat společnost celou a řeknete si, že se vám to vlastně nevyplatí, tak není důvod kupovat si ani jednu její akcii,“ nechává nahlédnout do své investiční filozofie Janata. Kromě vlastního bohatnutí by ale rád pomohl k bohatnutí i ostatním, a to formou zvyšování finanční gramotnosti. „Měli bychom se učit i to, jak šetřit, jak vydělávat a to, že peníze nerostou na stromě. Lidé by se měli mnohem více naučit nejen utrácet, ale i investovat,“ říká Janata s tím, že prostor pro toto neblahé uvažování dává občanům i stát, který sám raději utrácí, než investuje a lidé pak tuto mentalitu přejímají.

Jak vnímá Janata investice do zažitých společností a jak do startupů? Kde vidí největší investiční příležitosti? A jaké dopady na investiční trh podle něj budou mít americké prezidentské volby? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital