Do Česka míří první vodíkové vozy. Padesát tisíc za deset let není nereálný cíl, říká šéf Toyoty Peleška

Automobilový trh zažívá nelehké časy, ale najdou se i pozitivní zprávy. Třeba ta, že do Česka míří první vodíkové vozy. Jak uvádí generální ředitel českého zastoupení značek Toyota a Lexus Martin Peleška, na přelom roku je již objednáno prvních několik kusů druhé generace modelu Mirai. „Doufáme, že se do té doby pohne i infrastruktura. Myslím, že náběh vodíku bude postupný, ale téma je to obrovsky silné,“ říká Peleška s tím, že plán ministerstva průmyslu a obchodu na padesát tisíc vodíkových aut do roku 2030 není nereálný.

Automobilový trh se meziročně propadl o zhruba 22,5 %. Podle ředitele českého zastoupení značek Toyota a Lexus Martina Pelešky bude trvat až dva roky, než se situace vrátí do stabilního prostředí před pandemií koronaviru. „V dlouhodobém růstu se struktura všech značek rozvinula a je otázka, kdo bude schopen všechny ty nové náklady pokrýt. Je možné, že některé distributorské sítě budou muset omezit počet dealerství. Není to nicméně jen o prodeji nových aut, ale i o servisu. O to se možná teď budou moci dealeři opřít,“ říká Peleška. Vzhledem k aktuálnímu stavu Toyoty a Lexusu a k šíři nabídky vozidel nepředpokládá, že by zrovna na tyto značky dopadla koronavirová krize příliš výrazně.

Peleška uvádí, že jednou z hlavních výhod Toyoty a Lexusu před konkurencí je dlouholetý vývoj full hybrid technologie, která značkám umožňuje již teď plnit na evropském trhu náročné emisní limity. Peleška vítá i to, že společnost Unipetrol zahajuje práce na infrastruktuře pro vodíkové automobily. Na přelomu roku by po českých silnicích mohly jezdit první takové vozy. V tomto kontextu nepovažuje Peleška za nereálnou studii ministerstva průmyslu a obchodu, podle které by v Česku za deset let mohlo jezdit až padesát tisíc osobních vodíkových aut a kolem tisíce autobusů. „Těch, myslím, bude více, protože ta technologie je pro městskou dopravu zlatým řešením, co se týče snížení emisí. Budu rád, když osobních aut bude oněch padesát tisíc, uděláme pro to maximum,“ ujišťuje Peleška.

Jakou roli by měl sehrát stát v podpoře vodíkových aut? Odpovídá produkce elektromobilů reálnému zájmu o ně? A jak ovlivní koronavirová krize automobilový trh? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital