Hráči si cestu k hazardu vždy najdou. Nulová tolerance nic neřeší a je kontraproduktivní, říká Brunclík

Nulová tolerance k hazardu podle prezidenta České komory loterijního průmyslu Stanislava Brunclíka v současné době nejenže k ničemu nevede, ale navíc může být i kontraproduktivní. „Celá řada renomovaných adiktologů se shoduje na tom, že nulová tolerance nic neřeší. Hodně se to přirovnává k prohibici v USA v minulém století, kde se také nic nevyřešilo a některé s hazardem spojované sociopatologické problémy to ještě prohloubilo,“ říká Brunclík. 

Před zhruba patnácti lety byla situace s hazardem v Česku natolik neúnosná a neudržitelná, že po její změně volali i sami provozovatelé, vzpomíná prezident České komory loterijního průmyslu Stanislav Brunclík s tím, že situaci se podařilo vyřešit a byl přijat jeden z nejpřísnějších zákonů v celé Evropě. „Optimální sice není nikdy nic, ani žádný zákon, ale ten náš je přísný. Máme i funkční registr vyloučených osob. Zregulovali jsme to maximálním možným způsobem, a teď by se to mělo nechat fungovat. To je celé. Jsme ale specialisté na to něco zregulovat a pak to radši zakázat. To přeci nedává logiku,“ komentuje Brunclík situaci okolo sílícího tlaku na nulovou toleranci hazardu v kamenných provozovnách, která podle něj nic neřeší a často může být i kontraproduktivní, vzhledem k dostupnosti internetového hazardu. 

„Podívejme se třeba na Brno, kde nulovou toleranci schválili. Ubylo tam hráčů? Neubylo. Ten boj proti hazardu ze strany konkrétních politiků, kteří si z toho dělají své stěžejní téma, postupuje deset let a já si nevšiml, že by Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti řeklo, jak se jim strašně ulevilo,“ říká Brunclík. „Nevidím důvod, při dnešní regulaci, proč by slušný podnik měl být nějakou zásadní cestou do pekel. Z hazardu se udělalo sprosté slovo. Ale to je špatně. Hráči si tu cestu k hazardu vždy najdou,“ dodává.

Jak vypadá hazard s rozumem? Je online hazard stejně regulovaný jako ten v kamenných provozovnách, nebo je ve skutečnosti rizikovější? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital