Na český kosmický průmysl můžeme být hrdí. Naše stopa v objevování vesmíru vůbec není malá, říká Spratek

V současné době je v Česku už zhruba šedesát firem podílejících se na výzkumu a vývoji hardwaru i softwaru pro družice a rakety používané při objevování vesmíru. „Česká stopa v kosmickém průmyslu není nikterak malá,“ upozorňuje popularizátor kosmonautiky a vědy Jan Spratek z Planetária a hvězdárny hlavního města Prahy. „Český vesmírný průmysl a věda se derou dopředu a my na to můžeme být opravdu hrdí. Evropa i svět už nás vnímají jako významné hráče,“ dodává.

V uplynulých týdnech jsme se mohli dočíst hned o několika úspěších českých firem podílejících se na vesmírném výzkumu. Nejčastěji byly v této souvislosti zmiňovány společnosti Atos a SAB Aerospace, ale jak upozorňuje popularizátor kosmonautiky a vědy Jan Spratek z Planetária a hvězdárny hlavního města Prahy, společností působících na poli vesmírného průmyslu máme v České republice již zhruba šedesát, přičemž některé se podílí na vývoji skutečně klíčových komponentů raket a družic. Podle Spratka k významu Česka v oblasti vesmírného výzkumu přispěje i fakt, že v Praze bude sídlit evropská kosmická agentura EUSPA. „Bude to další hezký krok k tomu, že s Českou republikou se musí počítat, rozšíří se co už tu je, a je vidět, že nám již někdo tu důvěru dává,“ říká Spratek. 

Co se dobývání vesmíru jako takového týče, je Spratek poněkud skeptický k tomu, že by se v dohledné době uskutečnila první cesta člověka na Mars, optimisticky ale můžeme očekávat návrat astronautů na Měsíc. „V dikci americké NASA se připravuje program Artemis, který by měl navrátit lidi na Měsíc už v roce 2024. Nevím tedy, zda se to za současných okolností stihne, nevíme jak se k tomu postaví nový americký prezident Joe Biden, ale dal si do Oválné pracovny měsíční kámen, tak uvidíme. Na Měsíci by každopádně v dohledné době měl stanout třináctý muž a první žena,“ nastiňuje budoucnost Spratek.

Jaké jsou největší objevy ve výzkumu vesmíru poslední doby? V čem je vizionář Elon Musk nositelem revoluce v objevování vesmíru? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital