Virus odhalil, že nic neušetříme. Nečekaný výdaj je problém pro každou pátou domácnost, říká analytik

Pandemie koronaviru odhalila finanční nepřipravenost domácností i některých podnikatelů, upozorňuje analytik české pobočky Saxo Bank Tomáš Daňhel. Mnozí Češi zkrátka nekoukají dopředu a nechystají se na mimořádnou situaci. Daňhel, který byl hostem v pořadu Kapitola, ale dodává: „Jakákoliv krize je v současné době politicky nepřípustná.“

Tomáš Daňhel je relationship manažer a analytik české pobočky Saxo Bank a v rozhovoru s Vojtěchem Kristenem upozorňuje na to, že peněženky v řadě tuzemských domácností nejsou připravené na příchod čehokoli mimořádného. „Koronavirus ukázal nepřipravenost domácností, chybějící dlouhodobé plánování a místa, kde máme mezery,“ popisuje a dodává konkrétní příklad: i desetitisícový mimořádný výdaj by mohl být pro až pětinu domácností problematický. „Když se podíváme okolo nás, i na vyspělejší ekonomiky, situace tam není nijak lepší. I v USA by pětina domácností měla problémy. V pořádku to není, ono být jednookým mezi slepými králem také není nic dobrého,“ dodává.

Podle Daňhela v krátkodobém horizontu bude potřeba větší pomoc státu. „Jde o jeho roli - více činit a méně mluvit,“ říká a dodává, že není na škodu také ohlédnout se zpět. „Implementujeme spoustu věcí a nevyhodnocujeme jejich efektivnost. To je kámen úrazu. Pokud něco dělám stejně několik let a očekávám jiný výsledek, je to čiré bláznovství,“ komentuje situaci.

Daňhel říká, že většina velkých investorů se v zaměření svých portfolií vrátila ke kořenům a začali mnohem více vsázet na akcie, zejména ty americké. „Bondy jsou na ústupu, což může být pro někoho překvapivé, ale vše to bylo vytlačeno akciemi. Naši největší VIP klienti pak do šíře svých investic hodně zahrnují i drahé kovy nebo i drahé kameny,“ popisuje chování investorů.

sinfin.digital