Mám vsazeno na Bidena. Muselo by se hodně změnit, aby nevyhrál, tvrdí volební sázkař Sirový

Michal Sirový je jedním z mála profesionálních volebních sázkařů v Česku. Jak přiznává v rozhovoru, na největší volební událost letošního roku – prezidentské volby v USA –  má vsazeno; konkrétně na výhru Joe Bidena. Vyplatí se ještě na americké volby vsadit? Jak je to s průzkumy věštícími porážku Donalda Trumpa? A za jakých okolností má podle Sirového šanci mandát obhájit?

„Hodně mě baví předpovídání budoucnosti, nejen té volební, a také mě hodně baví politika. A tohle to ideálně kombinuje,“ popisuje Michal Sirový, jak se dostal k profesionálnímu sázení na nejrůznější volby. Přiznává, že lidí jako on, kteří by se sázení na výsledky věnovali takto intenzivně, je velmi málo. V Česku jsou to podle něj jen dva další lidé specializující se na politiku. Nejen pro ně, ale i pro sázkaře tzv. rekreační jsou největší letošní příležitostí americké prezidentské volby. „Mám už vsazeno, a to na budoucího demokratického kandidáta Joe Bidena,“ říká Sirový.

Sochy by se neměly bourat. Odstranění Koněva mě ale nemrzí, říká akademický sochař Gabriel

V otázce Bidenovy výhry Sirový důvěřuje předvolebním průzkumům, které momentálně Bidena favorizují. Nic na tom nemění ani skutečnost, že před čtyřmi lety průzkumy favorizovaná Hillary Clintonová nakonec s Donaldem Trumpem prohrála. „Letošní průzkumy jsou důvěryhodnější. Ty před čtyřmi lety měly několik chyb, které se za tu dobu podařilo jejich tvůrcům napravit. Druhá věc je ta, že Clintonová vedla v létě 2016 o asi jen jeden procentní bod. Biden vede nyní o 9, tedy jeho náskok je násobně větší,“ vysvětluje Sirový, podle kterého by se muselo hodně změnit, aby se šance obou kandidátů otočily. Za významné faktory, které by ještě pravděpodobnost zvolení Bidena či Trumpa mohly ovlivnit, považuje Sirový řešení koronavirové pandemie, rasových nepokojů a vývoj ekonomiky. Právě její rychlá obnova by Trumpovi mohla pomoci Bidenův náskok v průzkumech zvrátit.

Exekutor je hrdinou práva. Česko není žádnou exekuční velmocí, říká Plášil

Pro ty, kteří zvažují, že by si na volby příštího amerického prezidenta výhodně vsadili, nemá Sirový příliš potěšující zprávu – vysoké kurzy podle něj již utekly a není příliš šance, že se vrátí. „Na Bidena jsem vsázel v kurzu 14:1 poté, co prohrál úvodní primárky. Aktuálně kdyby se na jeho vítězství vsadila tisícikoruna, tak by z ní byl v případě úspěchu zhruba 600 korun čistý zisk. U Donalda Trumpa se kurzy v Česku a zahraničí mírně liší, ale případná čistá výhra by byla někde mezi 1100 – 2000 korunami,“ popisuje současný stav kurzů Sirový. Dodává, že čím se budou volby více přibližovat, tím méně pravděpodobné je, že by se kurzy nějak dramaticky měnily.

SDÍLET
sinfin.digital