Ministerstvo zdravotnictví nefunguje. Problémy by ale přišly i bez koronaviru, říká primářka

Přestože její oddělení krize bezprostředně nezasáhla, přednostka popáleninové kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě Zdenka Němečková Crkvenjaš její dopady pociťuje. Přibývá totiž domácích úrazů. Počátky epidemie, kdy ministerstvo pod vedením Adama Vojtěcha nedokázalo zabezpečit dodávky zdravotnických pomůcek hodnotí jako selhání. Proč podle doktorky Němečková Crkvenjaš ministerstvo nefunguje a jeho vedení je chaotické? A proč by se české zdravotnictví dostalo do problémů i bez koronaviru?

„Koronavirová krize i na naše oddělení bohužel dopadla, ale spíše v přeneseném smyslu. Vzhledem ke karanténě a tomu, že děti jsou doma a rodiče na home office, tak přibylo domácích úrazů a bohužel někdy hodně závažných,“ říká Němečková Crkvenjaš v rozhovoru. Zranění se podle ní týkají nejen dětí, ale i dospělých, a zatímco jiná oddělení, na které koronavirová epidemie přímo nedopadá, redukovala provoz, to popáleninové muselo naopak navyšovat lůžkovou kapacitu.

Mnoho lidí podle Němečkové Crkvenjaš v médiích čte či slyší, že nemají chodit „zbytečně k lékaři“ a pak přicházejí pozdě. „Nechtějí zatěžovat systém, a tak se k nám s popáleninami dostávají v pozdní fázi, když už i z poměrně banálních úrazů se stávají úrazy vyžadující operaci. Operujeme mnohem více lidí než před rokem touto dobou, počet operací se zdvojnásobil,“ popisuje Němečková Crkvenjaš.

Koronavirus je šance pro restart. Centrum Prahy by mohl vrátit místním, říká Günsberger

sinfin.digital