Piráti mají nakročeno k tomu stát se standardní stranou. Vstupem do vlády by to zpečetili, říká Dostál

Pirátská strana má za sebou první ryze on-line sněm, který sledoval i politický reportér a komentátor INFO.CZ Vratislav Dostál. Za zásadní považuje fakt, že si Piráti o víkendu odsouhlasili založení vlastního politického institutu, a pak výrazný projev europoslankyně Markéty Gregorové, v němž kritizovala ústupky kvůli koalici s hnutím STAN. „Piráti mají nakročeno k tomu stát se standardní politickou stranou. Pokud se stanou po volbách součástí koalice, tak to bude definitivně stvrzeno. Je něco jiného být protestní opoziční stranou a nést vládní odpovědnost,“ hodnotí Dostál. Piráti do podzimních voleb půjdou v koalici se STAN - v internetovém hlasování, jehož výsledky strana dnes oznámila, to podpořilo 668 z 848 hlasujících.

Sněm ukázal, že i z Pirátů, které stále mnoho lidí vnímá jako jakési mladé rebely, se pomalu, ale jistě stává standardní politická strana, upozorňuje v nové epizodě pořadu Kapitola politický reportér a komentátor INFO.CZ Vratislav Dostál. Jedním z důkazů je podle něj založení vlastního politického institutu. „Jednoduše řečeno to vypovídá o tom, že se strana profesionalizuje, že potřebuje expertní základnu, která bude dodávat stanoviska k věcem, které se řeší ve sněmovně, a zároveň i vychovávat nové kádry. Je potřeba si uvědomit, že za deset let Pirátská strana už působí na všech úrovních politiky. A počet lidí, kteří za ně mohou kandidovat, není nekonečný a budou zkrátka potřebovat nové lidi,“ popisuje realitu Dostál s tím, že tento přerod Pirátů bude zpečetěn po volbách případným vstupem do vládní koalice.

I proto považuje Dostál za logickou kritiku spojenectví s hnutím STAN, které pro Piráty znamená nutnost kompromisů, na což na sněmu upozornila europoslankyně Markéta Gregorová. „Obává se, aby kompromisy nebyly příliš velké a aby Piráti, jak říká, nepřišli o svou identitu. Prošel jsem tu koaliční smlouvu a myslím, že v jistém ohledu by se s Markétou Gregorovou dalo souhlasit v tom smyslu, že akcenty zelené a levicové politiky v ní nejsou. Je tam explicitně na začátku napsáno, že se hlásí ke středové pozici,“ vysvětluje Dostál. Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital