Potenciál zadupáváme do země. Podnikatelům by se žilo lépe, kdyby jim vláda neházela klacky pod nohy, říká Horská

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská věří, že v druhém pololetí letošního roku dojde v Česku k ekonomickému oživení. Přesto ale ekonomiku potáhne převážně průmysl a export a mnoho firem, hlavně ze sektoru služeb, tento rok nepřežije. „Česko má co nabídnout, máme stále početnější ostrůvky pozitivní deviace, firem na světové úrovni. Takové firmy potřebují stabilní prostředí a to není prostředí, kdy se daně mění na konci roku a kdy nevíte, jaké vlastně budete platit, a zda nějakou slíbenou podporu dostanete, nebo ne. Máme potenciál, ale nesmíme ho zadupat do země, a to teď trochu děláme,“ říká Horská v nové epizodě pořadu Kapitola.

Nejsme „best in covid“, jsme ve srovnání se sousedy „worst in covid“ a pro Česko to může být pořádné riziko, nepochybuje Helena Horská. Podle ní je teď klíčové co nejrychleji proočkovat nejohroženější část populace, jelikož zavírání a otevírání ekonomiky nás stojí miliardy korun denně. 

„V druhé polovině roku přijde oživení, ekonomika se ale asi nedostane na předcovidovou úroveň. Možná mnoho firem tento rok bohužel nepřežije,“ předpovídá Horská s tím, že ekonomiku potáhne průmysl a export – klasicky v návaznosti ne sousední Německo. Mnoho firem ze sektoru služeb – tedy těch, které přežijí – podle Horské nedosáhne výsledků z doby předkoronavirové ani v roce 2022. 

„Potřebujeme přesná a předvídatelná pravidla hry, aby se firmy rozvíjely. Máme strašně moc strategií a vizí v šuplících, málokdo je vůbec přečetl a nerealizují se. To je ten problém. Ostrůvky pozitivní deviace jsou tu proto, že jsem národ houževnatý. Všem podnikatelům by se zde žilo lépe se stabilnějším prostředím. Bohatě by jim stačilo, kdyby jim stát neházel klacky pod nohy,“ uzavírá ekonomka. 

Jaký je názor Heleny Horské na zrušení superhrubé mzdy a jeho dopady na Česko? Jakým rizikům bude ekonomika čelit potom, co pandemie odezní? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital