Ruščák: Vláda zavřela hranice, jako bychom byli děti. O zahraničí uvažuje jako v 80. letech

Politolog a analytik Andrej Ruščák kritrizuje vládu za rozhodnutí zavřít kvůli koronaviru hranice v obou směrech. Udělala to podle něj v podstatě proto, aby si sama ulehčila práci. „Stát by se k občanům měl chovat jako k dospělým lidem. Ta logika toho, že nás nemůže pustit ven, protože by nás nedokázal uhlídat uvnitř, je nedůstojná,“ říká Ruščák, který aktivně usiloval o znovuotevření hranic. Sám odhaduje, že volného pohybu, na který jsme byli zvyklí, se nedočkáme dřív než na konci léta.

 

„Bude minimálně snaha držet hraniční kontroly ze zdravotního hlediska, aby se dalo ptát cestujících odkud kam jedou. Relativně volný pohyb bude někdy na začátku prázdnin nebo během nich, úplný návrat k volnému pohybu bych dříve než koncem léta nečekal,“ odhaduje Ruščák.

Mimořádně důrazný přístup vlády, která zavřela hranice nejen pro vstup do země, ale i pro vycestování, hodnotí Ruščák jako problematický v právní i občanské rovině. „Ta právní je taková, že zavření hranic ve směru ven považuji za protiústavní, jelikož princip proporcionality nebyl naplněn. Ta občanská spočívá v tom, že stát by se k občanům měl chovat jako k dospělým lidem, a ne jako k dětem,“ vysvětluje a jako inspiraci zmiňuje Polsko, kde se dodržování karantény kontrolu skrze mobilní aplikaci.

Matuška: Desítka a dvanáctka jsou nenahraditelné. Minipivovary se k nim vrátí

sinfin.digital