Čísla o covidu jsou zavádějící, sledovat počty nakažených nemá pro laika význam, říká Válek

Počty nakažených, hospitalizovaných či zemřelých v souvislosti s koronavirem nemá podle poslance TOP 09 a profesora radiologie Vlastimila Válka pro běžného člověka vůbec cenu sledovat. „Laik se jen zbytečně stresuje. I z pozice mě jako radiologa, tedy poučeného laika s titulem, z toho nemá smysl sledovat nic,“ říká v pořadu Kapitola. Hysterie podle něj nic neřeší, důležitá je solidarita, slušnost a korektnost při dodržování opatření. A z druhé strany, od politiků, má zaznít jasné zdůvodnění jednotlivých omezení.

Z médií se veřejnost denně dozvídá, kolik lidí se nově nakazilo koronavirem, kolik jich je s nemocí covid-19 v nemocnici ve vážném stavu nebo kolik jich zemřelo. Podle lékaře a poslance TOP 09 Vlastimila Válka to ale pro běžného člověka nemá žádný význam a přispívá to k panice, která je kontraproduktivní. „Ta čísla jsou strašně zavádějící. Pozitivně testovaní neznamená nemocní, a ani ty testy nejsou stoprocentní. Čísla jsou výborná věc, ale co je podstatné, aby z nich experti ministerstva zdravotnictví udělali podklad pro praktická opatření,“ říká Válek. Právě vysvětlování toho, čím se vlastně epidemiologická opatření řídí a jaký je dlouhodobý plán, považuje za velký dluh státu.

Válek upozorňuje, že zatímco na jaře odborníci spíše jen odhadovali, co může v budoucnu nastat, dnes již mají k dispozici data za uplynulého půl roku. A znát na základě čísel parametry pro vyhlašování opatření a zavádění restrikcí je podle Válka důležité i proto, že ani současnou tzv. druhou vlnou naše soužití s koronavirem nekončí. „Čeká nás těžký podzim, ale čeká nás i těžké jaro. Dokud nebude většina populace promořena s imunitou nebo proočkovaná, tak virus evidentně nezmizí,“ dodává poslanec.

Odmítání roušek Válek přirovnává k přesvědčení o tom, že Země je placatá, což lze zastáncům také jen těžko vymluvit. Poslanec k tomu má jednoduchý postřeh: pokud by roušky nepomáhaly, doktoři by je nenosili při operacích. „Když sečtu jiné přenosné choroby – tuberkulózu, hepatitidy a další, tak jich je v populaci daleko více, a přesto z toho nemám strach. Jsou tu opatření, která nejsou komplikovaná, ale vyžadují solidaritu, slušnost a korektnost. Pokud se to jako národ naučíme, máme v podstatě téměř vyhráno,“ věří Válek.

sinfin.digital