Stíhání Parkanové je nesmysl. Nesuďme ji podle toho, co v zákonech nebylo, říká Koštoval

Bude Česko do budoucna schopné zajistit vlastní bezpečnost? A bude spolehlivým partnerem pro své spojence? Odpověď se v poslední době může zdát nejistá. Armáda varuje, že z ní zbylo jen torzo, které ztrácí dech, a vrcholní politici otevřeně zpochybňují náš finanční závazek vůči NATO. Tématu se věnuje nový díl pořadu Kapitola, kde Michal Půr přivítal Daniela Koštovala, někdejšího náměstka ministra obrany zodpovědného za vyzbrojování a dnes mimo jiné komentátora INFO.CZ.

Evropa si zvykla na život v míru a to vyvolává pocit, že se na armádě dá ušetřit. Politici raději dají peníze na důchody a sociální témata. Podle Koštovala je to ale chyba. „Problém vždycky nastane, minulost je spíše plná historií válek a agresí než dlouhých mírů,“ konstatuje Koštoval a v souvislostech vysvětluje, proč je nutné dávat na obranu alespoň 2 % HDP, jak se Česko zavázalo při vstupu do NATO. „V médiích to vypadá jako zlaté tele, za kterým není srozumitelná podstata. Ona tam je. Je to léty osvědčený práh, pod který by se nemělo jít, pokud chce mít stát dostatečně silnou obranu,“ popisuje.

Resort obrany podle Koštovala žije pod krizovým řízením ze dne na den, protože jeho plány jsou na 2 % HDP nastavené. Česko ovšem tyto peníze zdaleka nedává a ani dávat nechce. „To, co pan vicepremiér Hamáček uvedl, že by se obranný rozpočet měl zastropovat na úrovni 1,5 % HDP, tedy někde na úrovni 95 miliard, tak to je totální popření všech plánů a závazků a ty plány by se musely zcela přepracovat. Začali bychom se bavit o úplně jiné armádě, nedošlo by k její modernizaci a sotva by bylo na udržení toho, co je dnes,“ říká Koštoval s odkazem na nedávná slova šéfa koaliční ČSSD.

Holec: Pospíšil z kola ven. Prahu si rozdělili Michálek s Čižinským

sinfin.digital