Vyvíjíme dalekohled pro vyhledávání asteroidů. Padesátimetrový by zničil Prahu, říká Lédl

Výzkumné centrum Akademie věd TOPTEC, které je součástí Ústavu fyziky a plazmatu, se podílelo na největším úspěchu české porevoluční kosmonautiky. V únoru vypuštěná Sonda Solar Orbiter na sobě nesla i přístroj METIS, který byl vyvíjen právě na turnovském pracovišti. „Jde o prestižní projekt, který nám umožnil řešit ty nejlepší věci a dělat špičkový výzkum a vývoj komponentů, které letí nejen na oběžnou dráhu, ale i do blízkosti Slunce,“ říká ředitel TOPTEC Vít Lédl. V rozhovoru mluví také o projektu NEOSTEL, který by měl sloužit k odhalování asteroidů, u nichž hrozí srážka se Zemí. „Třeba už padesátimetrový asteroid by Prahu úplně vymazal z mapy světa,“ popisuje Lédl.

Únorový start evropské sondy Solar Orbiter se stal největším úspěchem české kosmonautiky v dějinách České republiky. Součástí sondy za více než 2,5 miliardy eur byl i přístroj METIS, který vyvinuli v turnovském Výzkumném centru Akademie věd TOPTEC. „Jde o koronograf, tedy přístroj k výzkumu sluneční korony,“ vysvětluje výkonný ředitel TOPTEC Vít Lédl. „Jde o dalekohled, který má zobrazovat koronu ve speciálních parametrech a v do této doby bezprecedentním rozlišení. Nepředstavujme si to jako běžný dalekohled, spousta lidí by vlastně na první pohled ani neřekla, že jde o dalekohled. Má speciální konstrukci a jde o velmi komplexní přístroj,“ popisuje.

O největší úspěch porevoluční české kosmonautiky jde podle Lédla i kvůli samotné vysoké účasti českých expertů na projektu Solar Orbiter. „Podílela se na ní řada ústavů Akademie věd, dokonce i na definici těch přístrojů. Celá ta mise se připravovala dvacet let, my toho byli součástí deset a půl roku,“ říká.

Ekonom: Schodek půl bilionu je problematický. Vláda chce bianco šek a z korony má alibi

sinfin.digital