Zákaz klecového chovu? Další hřebíček do rakve českého zemědělství, říká Havlát

Info.cz, Jan Palička

Ochránci zvířat jásají, podle odborníka na životní prostředí a venkov Františka Havláta je však zákaz klecového chovu slepic v Česku chyba. V rozhovoru s Janem Paličkou doslova mluví o dalším hřebíčku do rakve našeho zemědělství, které už tak je ve velmi špatném stavu. Jaké chyby dělají čeští zemědělci? Co mu vadí na systému dotací? A proč kritizuje premiéra Andreje Babiše? 

Pokud zákonodárci chtěli zakázat klecový chov drůbeže, mělo se to podle Havláta udělat na evropské úrovni. „Jestli mi někdo z poslanců řekne, že jsme pionýři v tom, že je to dobrý počin dále pro Evropu, tak tomu nevěřím. Protože my už jsme bohužel v České republice kdysi omezovali prasata, zrušili jsme cukrovou řepu a tohle je další hřebíček do rakve českého zemědělství,“ míní odborník.

České chovy jsou podle něj na špičkové úrovni, zemědělci do nich v posledních letech investovali značné částky. Zákaz klecového chovu ale tuzemské chovatele podle Havláta poškodí vůči ostatním v Evropské unii a dá se čekat, že většina z nich s chovem drůbeže po roce 2027, kdy má zákaz vstoupit v platnost, pokračovat nebude.

Babišova vláda znovu „přidusí“ Česko. Nouzový stav bude od pondělí

sinfin.digital