Uzavření heren gambling neřeší, přesune se na internet. Politici mají vlastní zájmy, říká Douda

Jako spoluzakladateli nadace Drop In prošly psychologovi Ivanu Doudovi pod rukama tisíce lidí se závislostmi. „Je to jako strom s různými větvemi, kde nevíme, která z nich rozkvete, jestli to bude alkohol, drogy, hazard nebo i legální psychofarmaka,“ říká a vysvětluje, že projevy závislosti bývají podobné. V případě regulace hazardu Douda varuje, že nulová tolerance nemusí oproti očekávání být tou správnou cestou. „Tím, že odřežeme jednu větev v podobě kamenných heren, tak nevyřešíme problém, jen se přesune jinam, typicky na internet,“ říká.

Jméno spoluzakladatele nadace Drop In Ivana Doudy je v povědomí veřejnosti spojováno s otázkami závislosti. On sám ale tento termín moc rád nemá, protože se podle něj nadužívá. „Šetřil bych jím, a když už, tak věděl, jak ho používat. Je to celá škála od různého nadužívání a zneužívání, závislost je vršek. K nám pak chodí celá ta škála,“ vysvětluje Douda s tím, že někteří lidé mají osobnost více predisponovanou k závislosti a nikdo neví, zda u nich propukne na alkoholu, drogách nebo hazardu. Součástí závislosti je podle Doudy i snížená schopnost seberegulace. „Mnozí často začínají tak, že jim to vlastně pomáhá, zlepšuje náladu a umožňuje lepší sociální kontakt. Cítí se lépe, ale záhy ztratí hranice. Říkám tomu nevědomý pokus o samoléčbu, který se pak vymkne,“ popisuje realitu.

Závislosti jsou podle Doudy spojeny s lidskými vášněmi, a díky tomu je nelze nikdy zcela vymýtit, jen určitým způsobem regulovat. Douda jako inspiraci jmenuje Nizozemsko, kde je podle něj přístup k regulacím racionální, neideologický a nepolitický. „Nemám moc rád ty slogany jako nulová tolerance hazardu. Konkrétně gamblerství tu bylo odjakživa,“ říká Douda s tím, že uzavřením kamenných heren pouze dojde k přesunu gamblerů do digitálního prostoru, kde nad nimi není žádná kontrola. „Jak snadné je dnes hrát na internetu, člověk má hernu v kapse. Regulace je politikum a politici sledují vlastní cíle, zájmy, lobbisty a my odborníci můžeme dát jen informace,“ komentuje situaci Douda, který zároveň přiznává, že vlastně ani nikdo z odborníků pořádně neví, jak se k regulaci nového fenoménu on-line hazardu postavit.

Na radu „zabijte recepci“ spousta klientů slyšela. Hotel budoucnosti si předplatíte jako Netflix, říká Valtr

Douda částečně vyvrací tvrzení, že nejhorší jsou pro vyvolání závislosti herní automaty, a označuje ho za polopravdu s tím, že pro určitou část společnosti mohou být pouze nejjednodušší formou, jak k hazardu přičichnout. Pokud se lidem zakáží, najdou si jinou cestu. „Je to jako s alkoholem. Když odstraníte destiláty, přejdou alkoholici na víno, když odstraníme víno, dají se na pivo. Finálně jde alkoholik za alkoholem jako účinnou látkou tam, kde je ho nejvíce za nejméně peněz. I gambler jde tam, kde je to nejdostupnější, nejlacinější a nejméně komplikované. Když mu zruší hernu s automaty, tak se bude rozhodovat, zda pojede za tím automatem jinam, najde si bližší ilegální hernu, začne hrát on-line nebo zvolí jakoukoliv jinou možnost,“ připodobňuje dopady závislostí Douda. „Důležité pro regulaci je i poučit se v čase a nepodlehnout lobbistickým a nadšeneckým tlakům,“ uzavírá.

PODCAST
SDÍLET
sinfin.digital