10 největších hitů Leonarda Cohena

Iveta Mazáčová

11. 11. 2016 • 10:58

Zpíval o pocitu samoty, náboženství, ztrátě milovaných. Byl mistrem melancholie a hvězdou, přestože mezi typické popové zpěváky rozhodně nepatřil. Nositel dvou cen Grammy zemřel ve věku 82 let 10. listopadu. Poslechněte si jeho největší hity.

1) Suzanne (1967)

Svůj první velký hit napsal Leonard Cohen o ženě svého přítele. Poměr s ní nikdy neměl, přiznává ale, že ho Suzanne Vaillancourtová okouzlila. V písni se taky věnuje svému rodnému Montreálu. 

2) So Long, Marianne (1968)

Ze stejného alba jako Suzanne je i píseň So Long, Marianne. Inspirací mu byla jeho dlouhodobá múza Marianne Ihlenová. Píseň později převzala řada hudebníků – například John Calea se Suzanne Vega nebo skupina James.

3) Bird on the Wire (1969)

Poprvé se objevila na albu Songs from Room v roce 1968. Cohen ji považoval za velmi jednoduchou píseň, proto ji rád zpíval v několika variacích, které jsou zaznamenány na jeho koncertních albech.

 

4) Famous Blue Raincoat (1971)

Píseň, která dokládá umělcův velký literární talent. Je napsaná jako dopis, který je na konci samozřejmě podepsaný „L. Cohen“.

 

5) Hallelujah (1984)

Podle některých je to ta nejdokonalejší píseň na světě. Singl z alba Various Position si získal oblibu veřejnosti i ostatních umělců.

 

6) I’m Your Man (1988)

Název I´m Your Man nese kromě písně i celé album a později taky natočený film. Ten vznikl v roce 2005 a dokumentuje akci Came So Far for Beauty, při níž různí hudebníci zahráli hity Leonarda Cohena.

 

 

7) First We Take Manhattan (1988)

Tuto píseň napsal původně pro Jennifer Warnesovou, následně ji ale začal zpívat i sám Cohen a v roce 1992 k ní natočil úspěšný videoklip. 

 

8) The Future (1992)

V této písni se Cohen stejně jako v celém albu The Future obrací k budoucnosti. Ač dlouho vyznával budhismus, objevují se v jeho tvorbě často výjevy z křesťansko-židovské mytologie.

 

9) In My Secret Life (2001)

Tato skladba z Cohenova desátého alba The New Songs se dočkala dvou dalších verzí, a to od Tilla Brönnera v roce 2006 a o rok později od zpěvačky Katie Meluy. Album napsal po jeho pětiletém pobytu v budhistickém kláštěře. Vyjímečné je i tím, že hudbu ani k jedné písni nesložil sám Cohen, o všechny se postarala Sharon Robinsonová. 

 

10) Almost Like the Blues (2014)

Píseň z posledního alba, které Cohen stačil vydat. Nadělil si ho ke svým osmdesátým narozeninám.

SDÍLET