Ohlušující výbuch s děsivými následky. Takto zní exploze atomové bomby

IvM

Když se řekne atomový výbuch, většina z nás si představí tichý, bílý mrak ve tvaru ikonického hřibu. To ale není vše. Testování těchto zbraní probíhá daleko od lidí a tak je většina z nás odkázaná na záběry, kterým ale chybí něco podstatného – zvuk. Americké archivy ale skrývaly i kompletní záznam a vy si teď můžete poslechnout, jak vlastně exploze ničící vše živé zní. 

Atomová bomba byla v bojích nasazená pouze dvakrát, a to v Hirošimě a v Nagasaki v roce 1945. Podle slavné zprávy publikované v roce 1946 v New Yorkeru svědci popsali, že výbuch doprovázelo oslepující světlo a intenzivní tlak, o zvuku se ale nikdo nezmínil.

Čunek a Klaus ml. na Prague Pride nebyli, sexuální orientace nepatří jen do ložnice, říká Houdek

„Téměř nikdo si nepamatuje, že by slyšeli nějaký zvuk bomby,“ napsal tehdy autor článku Hersey. Podle serveru The Atlantic ohlušující zvuk popsal jen rybář, který se v době útoku nacházel zhruba 20 mil od Hirošimy.

Archivy ale nyní vydaly další cenné video, díky kterému si můžeme alespoň představit, jak nejničivější zbraň, kterou prozatím lidstvo disponuje, zní. Video z roku 1953 zachytilo jeden z jaderných testu v Nevadě. Prohlédněte si ho v úvodu článku nebo níže, kde je originální zvuk doplněn novými záběry. 

SDÍLET
sinfin.digital