Teplotní výkyvy, temná obloha a zmutovaný člověk. Co by bylo, kdyby v atmosféře chyběl kyslík

Petra Roubalová, Adam Kotrbatý

Na podzim loňského roku přišel tým geologů z Princetonské univerzity s informací, že z atmosféry Země mizí kyslík. Bez něj si život na planetě neumíme představit. Jeho současná podoba je na přítomnosti kyslíku naprosto závislá. Nebyl tu však odjakživa. Jak by vypadal svět, v němž by se kyslík v atmosféře modré planety vůbec neobjevil?

Apokalyptické představy je nutné brát s rezervou. Život by ze Země ani bez kyslíku zcela nezmizel. Změnil by se ale k nepoznání. Přežít takové podmínky dokáží jen některé jednobuněčné organismy. Mnohobuněčnou výjimkou jsou korzetky. Drobní živočichové, v jejichž těle nejsou mitochondrie, které by kyslík potřebovaly.

Další skandál Googlu: Platil vědce, kteří ve studiích bránili jeho kroky

Pokud by v zemské atmosféře kyslík nikdy nebyl, živí tvorové by se takovým podmínkám museli přizpůsobit. Dá se předpokládat, že i člověk by vypadal jinak. Spíše než současnému živočichovi by se podobal zmíněné korzetce. Nemohl by mít například vnitřní ucho. To by nevydrželo jiný tlak vzduchu a explodovalo. Představu o jeho úplném vzhledu si můžete udělat v přiložené animaci.

Musel by si také vyvinout ochranu proti UV záření. Zemi by nechránila žádná ozonová vrstva. Ta začíná vznikat až při dvouprocentní koncentraci kyslíku v atmosféře.

Co by takový „nový člověk“ spatřil? Modré nebe rozhodně ne. Molekuly kyslíku v atmosféře pomáhají rozptýlit sluneční záření, což v konečném důsledku vede k modré barvě, kterou vidíme na obloze. Ta by tak při absenci kyslíku byla černá.

„Je to jako špatný americký film." Co si o aféře Liglassu myslí v Kyrgyzstánu?

Černá, zato jasná. Plyny, které produkují mořské organismy, totiž oxidací na vzduchu vytvářejí podmínky pro vznik mraků. Bez kyslíku by mraků nebylo. Kvůli tomu by také počasí na Zemi bylo podstatně nestabilnější. Teplotní výkyvy, jaké známe dnes, by se zdály jako mírné.

Absolutní utopií by byly současné vymoženosti. Například spalovací motor, který je běžnou součástí automobilů a dalších strojů, bez kyslíku nemůže vůbec fungovat. Kyslík je totiž základní složkou spalovacího procesu. Místo technologického pokroky by tak tvorové na Zemi řešili jen, jak přežijí a rozmnoží se. Animace ukazuje, jak by reprodukce mohla vypadat.

„Hledaly jsme ráj, dostaly jsme peklo,“ přiznávají manželky bojovníků Islámského státu

Nic takového však zatím ani před upozornění geologů nehrozí. „Korzetkočlověk“ tak dál žije jen v našich představách. A ten skutečný se může zhluboka nadechnout.

SDÍLET
sinfin.digital