Fotožurnalismus umírá, poptávka je po fotkách z mobilu. Doba je taková a jiná nebude, říká Šibík

Pavel Vondráček

Jan Šibík patří k nejslavnějším českým fotografům a byl opakovaně oceněn jak českými, tak mezinárodními cenami. Proslul hlavně svými fotoreportážemi, nicméně v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka uznává, že žánr fotožurnalismu jako takového je v dnešní době víceméně mrtvý. „Dříve jsem měl většinu příjmů z honorářů za fotoreportáže z cest, to byla skvělá doba, ale je už dávno pryč. Dnes musím vydělat na pořádání workshopů a za ty peníze můžu teprve někam vyrazit fotit,“ říká Šibík s tím, že v dnešní době roste hlavně poptávka po dobrých fotkách z mobilních telefonů. „Doba je prostě taková a jiná nebude. Nemá smysl nad tím žehrat,“ dodává Šibík.

I sám Šibík přiznává, že některé fotografie pořizuje mobilem. „To hlavní pořád fotím na klasické foťáky. Ale co sleduji ty nejlepší fotografy světa, tak i oni trochu k mému překvapení sahají po mobilu a dělají na něj úžasné fotky,“ říká Šibík s tím, že o to, jak dělat co nejlepší fotky na sociální sítě, mají zájem lidé od teenagerů po důchodce. „V magazínech už dnes nejsou fotografové, protože na ně nejsou peníze. Zmizely velké fotoreportáže, které byly nejsilnějším znakem oněch magazínů, dnes už ale skoro neexistují. Šetří se všude, takže první se osekaly zahraniční cesty, a pak všechno ostatní. Dnes mají fotky vlastně jen informační charakter. Pokud chcete, aby ty obrazy měly i nějakou sílu a mohli jste fotky v klidu studovat, tak to už dnes na internetu, kde mají fotky prohlížené hlavně na mobilu pár centimetrů, nenajdete,“ posteskl si Šibík.

K jakému koníčku se po čtyřiceti letech Jan Šibík vrátil a proč ho v souvislosti s ním fotografování vůbec neláká? A proč už nestojí o další ocenění? Podívejte se na celý podcast.

sinfin.digital