Jak udělat krov se z knížky nenaučíte, je to na celý život. Tesařinu jsme ponížili jen na výrobu bednění, říká Navrátil

Pavel Vondráček

Málokoho dnes při pohledu na střechu napadne, co za konstrukci se skrývá pod krytinou. Miroslav Navrátil jako jeden ze skutečně mála českých expertů na krovy je výjimkou, a naopak právě to, jaké krovy střechu asi nesou, bývá jeho první myšlenkou, jak přiznává v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka. „Není sranda tomu rozumět. Z knih se krovařinu nenaučíte, chce to projít stovky, možná spíše tisíce konstrukcí, aby člověk pochopil i jen základní pravidla. My dnes posunuli tesařinu do stadia pouhého bednění a to je chyba, jelikož je to inženýrská a matematická práce,“ říká Navrátil. „Tesařina je aplikovaná geometrie, a aplikovaná geometrie je aplikovaná matematika,“ dodává.

Nepřístupnost oboru podle Navrátila způsobuje převážně konec cechů v polovině 19. století. „Tehdy došlo ke změně vnímání krovů z původní části řešící empirické vztahy na inženýrskou metodu výpočtů, což úplně zpřetrhalo návaznost s minulostí. Teď už to celé řešíme úplně jinak a ty staré krovy můžeme poznávat a učit se o nich jen tím, že do nich lezeme, nemáme žádná jiná vodítka. Co člověk v krovu najde, jde rozdělit na několik oblastí. První jsou takové ty rutinní práce, co zvládne kdekdo, pak je tam mistrovská práce už podle tehdejších norem, a pak jsou tu ještě sady krovů, kde si nejste vlastně jistí, jak to celé tehdy tesař myslel,“ vysvětluje Navrátil s tím, že na rozdíl od zahraničí, jako například ve Francii, bylo toto řemeslo v Česku takřka opuštěno.

Proč byl požár pařížské katedrály Notre Dame s ohledem na krovy vlastně štěstím v neštěstí? Proč je v Česku jen minimum řemeslníků? Poslechněte si celou epizodu.

Video je pouze pro předplatitele
Uvidíte v něm:
  • Proč byl požár pařížské katedrály Notre Dames ohledem na krovy vlastně štěstím v neštěstí?
  • A proč je v Česku jen minimum řemeslníků?
sinfin.digital