Nedostatek bytů je dán pomalým povolováním staveb. Dokázali bychom jich na trh dostat víc, říká Tomášková

Jako výkonná ředitelka developerské společnosti Central Group má Michaela Tomášková na starosti výstavbu zhruba čtvrtiny nových pražských bytů a realitních projektů; jen na brownfieldu nákladového nádraží Žižkov by jich mělo vzniknout přes dva tisíce. Podle Tomáškové by jich developer byl schopen uvést na trh násobně více, nebýt pomalého povolovacího procesu. „Povolení bytového domu v hlavním městě trvá sedm až devět let, to je strašně pomalé. Pohybujeme se na samém chvostu celého světa, včetně rozvojových zemí,“ říká kriticky Tomášková v nové epizodě podcastu Podnikatelka. „Nejsou to jen byty a domy, pomalý je povolovací proces i na silnice a infrastrukturní stavby typu škol nebo nemocnic,“ dodává.

Situace na realitním trhu je podle Tomáškové dlouhodobě nevyvážená a rostoucí poptávka převyšuje nad nabídkou, která spíše stagnuje, místy se dokonce i zhoršuje. „Za velkým nárůstem cen je i narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů, které se nejen zpomalily, ale i zdražily. To vše rozevírá nůžky dostupného bydlení směrem k nedostupnému,“ vysvětluje Tomášková. „Velkým problémem je i to, že z pohledu obcí jim nová výstavba nic nepřináší, ale jen na ně klade požadavky na infrastrukturu,“ dodává.

Jaké jsou výhody a nevýhody výstavby nových bytů na brownfieldech? Co vše by mohlo zlevnit bydlení? Podívejte se na celý podcast.

Video je pouze pro předplatitele
Uvidíte v něm:
  • Hostem Kateřiny Haring je výkonná ředitelka developerské společnosti Central Group Michaela Tomášková.
  • Jaké jsou výhody a nevýhody výstavby nových bytů na brownfieldech?
  • A co vše by mohlo zlevnit bydlení?
  • Podívejte se na novou epizodu podcastu Podnikatelka.
sinfin.digital