To chce klid! V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Jaroslava Pokorná a Karin Pomaizlová

Jaroslava Pokorná patří k elitní skupině nejvlivnějších osobností tuzemské justice. Vede co do počtu soudců největší český soud vůbec, Městský soud v Praze. Svůj vliv si uvědomuje a současně přiznává, že má ve své práci mnohdy dynamické tempo. „Musím si dávat pozor, abych to nepřeháněla,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY, kde se sešla s partnerkou advokátního kanceláře Taylor Wessing Karin Pomaizlovou.

Jaroslava Pokorná nedávno oslavila rok na pozici předsedkyně Městského soudu v Praze. V justici působí nepřetržitě od roku 1985 a je zkušenou funkcionářkou. Postupně pracovala u Obvodního soudu pro Prahu 9, 10, 1 a 4. Před nástupem na městský soud byla předsedkyní Obvodního soudu pro Prahu 10. Jak popisuje v podcastu PRÁVNIČKY, k práci civilní soudkyně ji dovedl osud. „Soudím ráda. Proto si neumím představit, že bych funkci předsedkyně soudu dělala na úkor soudcovské práce,“ říká s tím, že soudcování přesto musela upozadit. Dnes má zhruba dvě kauzy měsíčně.

Justice je podle Jaroslavy Pokorné velmi svébytné prostředí. „Spousta starších kolegů má syndrom vyhoření a na to by měli manažeři dbát a zabránit tomu,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY s tím, že se sama vždy snažila držet prostor pro relax, aby si duše i tělo odpočinulo. „Moje rada zní: To chce klid,“ dodává. Při neúspěchu si tak jde zasportovat a hned poté se pouští do analýzy toho, proč daná věc nevyšla.

Jaroslava Pokorná tvrdí, že je generace nastupujících soudců daleko vzdělanější a velmi na sobě pracuje. Pozoruje také, že v začátku její kariéry bylo na předních místech v justici málo žen. „Dnes už je to tak půl na půl. I já sama se snažím, aby týmy byly vyrovnané,“ říká. Takový přístup je blízký i Karin Pomaizlové, partnerce advokátní kanceláře Taylor Wessing. „I když pracuji ráda s muži, preferuji vyrovnaný tým. Atmosféru v něm ale nastavují muži,“ dodává.

Právničina byla pro Karin Pomaizlovou jasnou volbou. „Je to křižovatka mezi logikou a humanitními obory,“ říká s tím, že role advokáta je náročná v tom, že nestačí být dobrý právník, ale musíte umět i řídit a vést lidi, rozumět financím a marketingu. „Advokát je člověk společenský a zajímá se i o dění ve společnosti, komentuje, analyzuje a vyvozuje z toho ponaučení,“ dodává. Karin v podcastu PRÁVNIČKY také popisuje, že v advokacii si nemůžete naplánovat vůbec nic, musíte být připraveni operativně reagovat na jakoukoliv situaci. „V současné době spousta mladších kolegů dává přednost svobodě. Strávit 14 hodin v kanceláři pro ně není meta,“ říká. Ona sama se proto také snaží zpomalit. „Tento rok je pro mě přelomový. Učím se delegovat práci kolegům, rozdělit a odklonit některé věci,“ uzavírá Karin Pomaizlová.

Kdo inspiruje Jaroslavu Pokornou a Karin Pomaizlovou? A mají oblíbenou oblast práva? Odpovídají v podcastu PRÁVNIČKY.

sinfin.digital