Pokud bude dál sucho, ceny ovoce a zeleniny budou úplně jinde. Řepka není zlo, říká Musil

Už od roku 2015 zažíváme rekordní sucho. To spolu s dopady koronavirové krize může způsobit velké zdražení zeleniny i dalších zemědělských plodin, varuje Lukáš Musil ze startupu Agdata, který se zabývá digitalizací zemědělství a jeho procesů. „Doufám že se budou hledat další možnosti pěstování. Zdražení pro koncové spotřebitele by mělo negativní dopady i na zdraví populace,“ varuje Musil v rozhovoru.

 

Velkým tématem posledních dní není jen koronavirus, ale i rekordní sucho, podle některých nejhorší za posledních 500 let. „Trvá to již od roku 2015. Vláhový deficit v agrární krajině je zásadní a stupňuje se,“ upozorňuje Lukáš Musil. Podle něj jsou dva způsoby, jak mohou zemědělci se suchem bojovat: čistě krajinotvorný a pak konkrétní agrotechnické zásahy. Jejich cílem je snažit se v maximální možné míře zadržet vláhu.

„Je potřeba si uvědomit, že výnosy plodin jsou extrémně závislé na půdě a na srážkách především v jarním období a pak v průběhu vegetace. Na stagnující výnosy má toto zásadní vliv,“ vysvětluje Musil s tím, že sami zemědělci mají zájem o získávání dat, na základě kterých mohou rozhodovat co, kdy a jak budou pěstovat. „Co se týče optimalizace zemědělské výroby, tam se můžeme zlepšovat, ale zemědělci v Česku jsou šikovní,“ říká.

Krach hospod a restaurací hrozí v každé vesnici. Hrajeme o čas, říká Jonák

sinfin.digital