Pře o Huawei v Česku nic neřeší. Budování 5G sítí brzdí ministerstvo a ČTÚ, říká Sedlák

Debata o tom, zda se na výstavbě 5G sítí bude, či nebude podílet čínský Huawei, je podle publicisty Jana Sedláka v českém kontextu poměrně bezpředmětná, respektive samotný problém budování sítí nové generace nijak zvlášť neřeší. „V našem případě je to úplně jedno, tady to zpomaluje ministerstvo průmyslu a obchodu a ČTÚ. Kdo ví, kdy bude aukce,“ říká Sedlák. Dočkáme se čtvrtého operátora a zlevní mobilní data? Jak máme chápat boj Donalda Trumpa s TikTokem? Podívejte se na celou epizodu v úvodu článku.

Nejen Česko se v debatách o budování 5G sítí potýká s palčivou otázkou, zda se ho má, či nemá účastnit čínský gigant Huawei. Ostatně i o návštěvě amerického ministra zahraničí Mika Pompea v Česku se mluví v kontextu právě vyřazení čínské technologické společnosti z plánů na výstavbu 5G infrastruktury. „Pompeo objíždí spojenecké země už nějakou dobu, vydal definici tzv. 5G Clean Networks, tedy čisté 5G sítě, kam zahrnul i Česko, aniž by bylo vlastně jasné, co to znamená,“ vysvětluje publicista Jan Sedlák, podle kterého je nicméně pře o Huawei pro samotnou výstavbu a provoz sítí nové generace vlastně bezpředmětná. Vše prý blokuje hlavně ministerstvo průmyslu a obchodu a Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a jejich podivné akce.

Sedlák se pozastavuje i nad domácí diskuzí o novém mobilním operátorovi, kterým by se nejspíše měl stát v určité podobě energetický koncern ČEZ. „Operátoři z vyspělých zemí o vstup na náš trh zájem nemají. Mluvilo se o tom, že rakouský A1 Telekom, který vlastní mexický miliardář Carlos Slim Helú, by měl jít v nějaké formě do joint venture s ČEZem, ale to je spíše taková právní klička, aby z ČEZu nebyl operátor, jen aby byli někde zaháčkovaní. ČEZ má sice nulové know how, ale teoreticky, kdyby se to stalo, tak nebude mít tu výchozí pozici úplně špatnou,“ popisuje situaci Sedlák. „Zatím to spíše celé vypadá na taktiku Andreje Babiše a lidí kolem něj, aby doručili slibovaná levná data a dotáhli bájného čtvrtého operátora. Takhle mají páku na to, jak alespoň vyhrožovat té stávající trojici operátorů a nějakým způsobem s nimi vyjednávat,“ dodává.

Maláčová jeslemi motivuje k odkládání dětí. Češi o to přitom vůbec nestojí, říká Gregor

sinfin.digital