Abrahámová: Rakovinu prsu mají stále častěji i 25leté. Máme problémy, které bývaly vzácnost

Pavel Štrunc, Jan Palička

Vědecké poznání v uplynulých desetiletích dramaticky narůstalo, ale navzdory všem novým objevům toho o rakovině stále ještě více nevíme, než víme, říká onkoložka s více než padesátiletou praxí, profesorka Jitka Abrahámová. „Nevíme, kde je onen bod, kdy rakovinový nádor vznikne, ani to, proč vlastně vzniká. Na mnohé otázky odpověď nemáme,“ vysvětluje. Co ovlivňuje riziko onkologického onemocnění? Proč čím dál mladší pacientky trpí rakovinou prsu a co s tím má společného pozdní těhotenství?

 

Profesorka Jitka Abrahámová se léčbě rakoviny věnuje již 53 let. Přiznává, že onkologická onemocnění jako bilogický jev a jejich léčba ji zaujaly už během studií medicíny. „Když jsem nastupovala, byla jsem velmi mladá a nadšená, říkala jsem si, že třeba za 30 let bude už rakovina vyléčena, ale to bylo poněkud předčasné,“ říká Abrahámová.

Dnes jí onkologie připadá ještě zajímavější. „S každým novým poznatkem se otevírají další cesty k dalším novým poznatkům. Poznávání nikdy nekončí a je to napínavé jako detektivka,“ popisuje Abrahámová svou fascinaci oborem a dodává, že navzdory veškerému vědeckému pokroku toho o nemoci stále ještě více nevíme, než víme.

Riziko koronaviru je závažné, v Česku ale stále více hrozí běžná chřipka, říká infektolog

sinfin.digital