Agrofert dluží bankám 35 miliard. Zdanit je musíme, jinak může padnout vláda, říká Chvojka

Pavel Štrunc, Martin Krepindl

13. 06. 2019 • 09:00

V nezáviděníhodné pozici je v posledních měsících vládní ČSSD. Propadající se preference i aféry premiéra Andreje Babiše způsobily, že je řadě politikům i novinářům pro smích. Předseda poslanců sociální demokracie Jan Chvojka je ale přesvědčený, že vystupování z vlády není na pořadu dne. Alespoň ne kvůli předběžným auditům Evropské komise. Programové rozpory ale možné koaliční zemětřesení vyvolat můžou, připouští poslanec v rozhovoru s Pavlem Štruncem.

Chvojka trvá na tom, aby vláda prosadila sektorovou daň, jinými slovy, zdanění bank. „Jde o principiální návrh, z nich nelze jen tak ustupovat,“ vysvětluje politik ČSSD. Návrh Andreje Babiše, aby banky přispívaly do dobrovolného fondu považuje za nesmyslný. 

Babišův Agrofert, který je aktuálně zaparkovaný ve svěřenském fondu, má ale u bank úvěry za zhruba 35 miliard korun. Premiér teď tvrdí, že je vláda nezdaní. Argumentuje přitom hlavně zdražením produktů peněžních ústavů pro koncového zákazníka.

Kdy se ČSSD dočká jasnějšího restartu, jak naznačil předseda Jan Hamáček? Které chyby strana udělala? Zachrání sociální demokracii osobnosti mimo stranické struktury? Podívejte se na rozhovor.

DALŠÍ ROZHOVORY PAVLA ŠTRUNCE NAJDETE TADY

SDÍLET