Duras: Voda v Česku už dochází. Rozhlédněte se, mizí hmyz a ptáci, žížaly jsme vyhubili

Pavel Štrunc, Martin Krepindl

Hydrobiolog Jindřich Duras nemá o stavu české krajiny dobré zprávy. Od komunismu se toho prý totiž v péči o lesy, pole nebo rybníky moc nezměnilo. Třeba půda je na tom dle jeho názoru – hlavně, co se zadržování vody týče – velmi špatně. Dobře to prý dokazuje např. skutečnost, že ve volné přírodě nejsou po dešti vidět žížaly. Dříve je živily organismy v půdě, teď tam zřejmě už vůbec nejsou. Pesticidů je naopak dle Durase až až.

„Půda je čím dál horší, ale výnosy v zemědělství pořád stoupají. Zpřesňují se aplikace hnojiv i pesticidů. Vypadá to výborně, ale když rozmazlujeme rostlinu, tak přestává investovat do půdy, kde by měla brát živiny,“ vysvětluje jeden z problémů Duras. Vítá sice různé projekty, které pomáhají např. v zadržování vody v krajině. Podle něj by ale řešení mělo být mnohem komplexnější. Nejde přitom jen o politiky, lidé by dle jeho názoru měli začít u sebe.

Ekonomka: Probuďme se, důchodců rychle přibývá. Bez změn přijdou drastická opatření

Podle Durase bychom se měli inspirovat v zahraničí. Třeba v Kapském městě už voda došla. A ihned se začala dělat „nádherná opatření“, po kterých host Pavla Štrunce volá už dnes. „Ale obávám se, že je nám zatím málo zle,“ dodává Duras.

Pelikán: Migranty fyzicky nikdo nevyhostí, ani v Česku. V Řecku jim stačí falešné pasy

Proč Česko nemá protierozní vyhlášku? Proč se nedaří zadržovat půdu? A jaká opatření by pomohla? Podívejte se na video v úvodu článku.

SDÍLET
sinfin.digital