Generálové Kima popraví, když poslechne Trumpa. Nemá tak silnou pozici, říká Zaorálek

Pavel Štrunc, Martin Krepindl

31. 05. 2019 • 09:00

Předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek se před pár dny vrátil z Korejské lidově demokratické republiky. Letěl tam v rámci oficiální zahraničí cesty spolu s dalšími českými poslanci. V zemi už jednou byl, před 14 lety. Jak se za tu dobu nejizolovanější stát na světě změnil?

Zaorálek vidí posuny k lepšímu. V hlavním městě pozoroval fungující restaurace, stánky, opravené fasády domů i pulzující život. V regionech se sice podle něj od poslední návštěvy nic nezměnilo. Alespoň mocenské centrum ale prý ožilo.

Zaorálek v rozhovoru s Pavlem Štruncem přiblížil mentalitu severokorejských lídrů. Je pro ně prý nepochopitelná závislost na jiném státě. Ať už je to Čína, nebo USA. Zároveň tvrdí, že postavení vůdce Kim Čong-una není ani zdaleka tak pevné, jak by se mohlo zdát. Kim je dle slov Zaorálka především vazalem unikátního systému, ve kterém je moc rozdělená mezi komunistickou stranu a armádu. A pokud by třeba přijal podmínky denuklearizace amerického prezidenta Donalda Trumpa, nejspíš by srážku s realitou vůbec nepřežil.

Proč je potřeba navazovat styky s KLDR? Jak se Severokorejci staví k výtkám o porušování lidských práv? Proč má Česko ve vztahu ke KLDR výjimečnou pozici? Podívejte se na rozhovor.

DALŠÍ ROZHOVORY PAVLA ŠTRUNCE NAJDETE TADY

SDÍLET